Jablečný ocet – pro zdraví i krásu

Je všeobecně známo, že jablka jsou zdravá. Každý z nás, pokud není alergický, by měl sníst jedno jablko denně, aby si udržel vitalitu, svěžest a dobré zažívání. Díky jablečnému octu však můžeme ještě zvýšit účinek cenných látek v jablkách.

Jablečný ocet vzniká zkvašením čerstvé jablečné šťávy, je bohatý na vitamíny a minerály. Obsahuje hodnotné složky jako jsou například vápník, hořčík, vitamín C, beta karoten, draslík, pektin, menší množství železa a cenné vitamíny B1, B2, B6 a B3 (známý též jako niacin, který působí při tvorbě energie v buňkách a ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů). Dále je zde obsažen biotin, který má pozitivní vliv na kvalitu pokožky, nehtů a vlasů).

Za jakým účelem se jablečný ocet používá?

Používání jablečného octa má již dlouhou tradici. Napomáhá pročišťovat organismus – vyplavuje nečistoty z těla. Díky pektinu, což je druh rozpustné vlákniny, navozuje pocit sytosti a upravuje hladinu cholesterolu.

Má také antibakteriální účinky, zlepšuje stav střevní mikroflory, urychluje metabolismus a má příznivý vliv na zažívání. Pokud trpíte akné, může pomoci i vám, díky obsahu kyseliny pantothenové (vitamínu B5). Obsažená kyselina maleinová se podílí na tvorbě energie v organismu, podporuje dobrou srážlivost krve a tvorbu červených krvinek.

Jablečný ocet pomáhá při revmatismu, celkovém vyčerpání, mírných depresích, bolestech hlavy, při kožních onemocnění, působí močopudně a brání tvorbě kyseliny močové.

Jak jablečný ocet užívat?

Nejvíce se doporučuje rozmíchat 2 lžičky do sklenice s vodou, lze osladit medem a vypít ráno nalačno. Můžeme ho užívat až 3x denně, mezi jídly, vždy ve sklenici vody. Další možností je využívat jablečný ocet i v kuchyni – do salátových dresinků. Jablečný ocet můžeme užívat dlouhodobě, nežádoucí účinky nejsou známy (jen pozor na alergii na jablka). V těhotenství a pro děti nepředstavuje, samozřejmě při běžném dávkování, žádné riziko.  Zředěný je možné ho také používat k omývání pokožky (zvláště postiženou akné) nebo do koupelí.

I když se šíří spousta informací o jablečném octu jako o zázračném hubnoucím přípravku, není tomu tak. Alespoň ne doslova. Díky obsaženým složkám může jablečný ocet opravdu napomoci k úbytku váhy, ale je nutné také změnit jídelníček a přidat pohyb a výdej energie. V součinnosti všech těchto aspektů budete hubnout lépe a zdravě!

A ještě rada na závěr:

Kupujte jablečný ocet pouze v obchodech se zdravou výživou nebo v řetězcích s rozšířeným prodejem biovýrobků. Velmi čiré a levné octy nejsou pro ozdravnou kúru vhodné.

Nastává jaro a s ním i jarní únavy a vhodná doba pro detoxikaci organismu. Ozdravná kúra z jablečného octa je jednou z nejvhodnějších.

One thought on “Jablečný ocet – pro zdraví i krásu

Comments are closed.