Jak efektivně zařídit dětský pokoj?

Každé dítě má jiné zájmy a těm by se měl umět přizpůsobit i dětský pokoj. Pravdou však je, že dětské komody jsou poměrně universální zařízení pokojíku a pojmou stejně dobře knihy, potřeby do školky a školy, sportovní potřeby, oblečení, stavebnice, deskovky, panenky i plyšáky.

Děti nejsou nepořádné, pouze jsme jim nenabídli vhodné úložné prostory

V rámci dětské výchovy bývá velice diskutovaná pořádkumilovnost, či spíše „nepořádkumilovnost“ dětí. Pravdou však je, že pro děti je poměrně přirozená systematičnost a vztah ke třídění, tedy i k uklízení. Stačí poměrně jednoduché vedení. Stěží si však po sobě dítě uklidí, pokud nemá pro své věci dostatečný prostor, který je navíc uzpůsoben tomu, aby bylo schopno si své věci do něj adekvátně svému věku odložit.

Rodiče často skočí „na lep“ různým lákavým nabídkám, jak snadno stovky či tisíce lego kostek sbalit do jedné plachty. Není to ideální. Ukrytý nepořádek není pořádek. Aby mohlo dítě efektivně využívat své hračky, potřebuje v nich mít systém. Menší chaos nevadí, může být kreativní, ale příliš velký zcela znemožňuje hru. Dítěti se nechce dlouhé minuty hledat v chaosu, chce si hrát. Proto musíme dětem vytvořit systém. To je na nás, rodičích. Ideální je k tomu vhodně uzpůsobený dětský pokoj. Co by neměl postrádat?

Dětské komody dají systém dětskému pokoji

Ideální jsou dětské komody. Bývají ergonomicky přizpůsobeny potřebám dětí a jejich velikosti. Dovedou lákavě vystavit knížky, aby dítě motivovaly ke čtení. Umí uložit stavebnice a hračky, u kterých nechceme, aby se na ně prášilo. Bezpečně za sklem vystaví různé 3D výtvory našich dětí. Ať již z keramického kroužku, nebo větší stavby z Lega a Merkuru. Hodí se i pro odložení sportovních potřeb a oblečení. V případě potřeby tyto komody doplňte vhodnými organizéry do skřínek a do zásuvek.

Zapomeňte na „zděděný“ nábytek

Do dětského pokojíku však rozhodně nepatří pro děti nepraktický vyřazený nábytek z obývacího pokoje ani velké ložnicové skříně. Příliš vhodné nejsou ani vestavěné skříně. Dítě je neumí využít. Ty instalujte v předsíni a v ložnici a dítěti v nich udělejte prostor třeba pro sezónní oblečení a sportovní potřeby. Myslete na to, že dětský pokojík není skladiště, ale místo pro zábavu a zdravý vývoj našich dětí.