Covidový semafor poskytuje přehledné informace o riziku nákazy v Česku i ve světě

Pandemie koronaviru obrátila již na počátku roku 2020 svět vzhůru nohama. Koronavirus označovaný jako COVID-19 se z Číny dostal do Itálie, z níž se rozšířil do zbytku Evropy, nakažené zaznamenaly i státy na ostatních kontinentech. Nejen v České republice byl proto vyhlášen nouzový stav. Obyvatelé tak ze dne na den museli akceptovat širokou škálu přísných omezení. A přestože Česko zvládlo nákazu v první vlně úspěšně potlačit, po uvolnění, jež přišlo na začátku léta, došlo již na konci prázdnin k výraznému nárůstu aktivních případů COVID-19.

Covidový semafor informuje o situaci v jednotlivých regionech naší země i v zahraničí

Jedním z prostředků, které mají zajistit kvalitní informování obyvatelstva a pomoci s omezením šíření infekce, je semafor covid. Zatímco eRouška dokáže lidi, kteří ji mají nainstalovanou ve svém chytrém telefonu, informovat o kontaktu s nakaženou osobou, koronavirus semafor poskytuje ucelený přehled o aktuální situaci v jednotlivých částech naší země. A těm, kteří plánují cestu do zahraničí, pomáhá zjistit, jaká je situace v dané oblasti a zda po návratu třeba předložit koronavirový test, případně kontaktovat hygienickou stanici a podstoupit karanténu.

Jak semafor covid funguje a kde ho najít?

Pro ty, kteří chtějí být v obraze, je určen semafor covid mapa aktuálně. K dispozici tu je jak koronavirus semafor pro Českou republiku, tak i covidový semafor pro zbytek světa. Je ovšem třeba vědět, že se barevná označení jednotlivých území u každého z nich interpretují odlišně. Český covidový semafor totiž zahrnuje čtyři, světový pouze tři barvy.

  • Nulové nebo zanedbatelné riziko je v ČR označeno bíle, zelené regiony mají nízký počet nakažených. V oranžových zónách probíhá rizikové komunitní šíření. A oblasti označené červeně jsou vysoce rizikové.
  • Při návratu ze zelených a oranžových zemí neplatí pro obyvatele Česka žádná omezení, ostatní přijíždějící z oranžových států musí předložit negativní koronavirový test. U červených států platí tato povinnost pro všechny, navíc je třeba kontaktovat hygienickou stanici.