Jak vybrat hračku pro dítě? Poradíme vám!

Říká se, že kdo hraje, nezlobí. Ale jaká hračka je pro dítě vhodná? Tuto otázku si pokládá spousta rodičů i prarodičů malých capartů. My se na ni pokusíme odpovědět.

Hlavní úlohou hraček není jen dítě zabavit. Prostřednictvím hraček dítě poznává okolní svět. Hračky však podněcují jejich tvořivost, představivost i zvídavost, rozvíjejí dětskou motoriku, posilují dětské sebevědomí, rovnováhu a samostatnost. Vybereme-li pro dítko tu správnou hračku. Jaká to je?

Hračky podle věku a pohlaví

Hračka pro dítě by samozřejmě měla být adekvátní jeho věku a pohlaví. S jinými hračkami si hrají kluci, s jinými holky. S jinými holky dvouleté, pětileté a desetileté. Obecně se dá říci, čím starší dítě, tím větší a složitější hračku mu můžete pořídit.

Feminizaci holčiček hoďte za hlavu

I přes stále častěji se ozývající názory, že výběr hraček, které převládají v českých hračkářstvích, má vliv na přílišnou feminizaci holčiček od útlého věku, realita je stále taková, že holčičky ty kočárky s panenkami a dětské kuchyňky zkrátka milují. Rády pečují o panenky a vaří v miniaturních kuchyňkách. Mnohdy pro celou rodinu. Obzvlášť pokud mají k dispozici autentické potraviny do dětské kuchyňky.

Hračky pro holky, nebo pro kluky? Pro oba!

To ale neznamená, že hračky pro holky musí být zapovězené pro kluky. I ti přeci v budoucnu budou vařit, alespoň většina z nich. Taková dětská kuchyňka proto může mít své čestné místo i v klučičím dětském pokojíčku. Pokud si s ní chlapeček bude chtít hrát.

TIP na článek: Nejlepší hračky pro děti podle věku

Vycházejte z dovedností dítěte

Výběr hraček bychom proto spíše než pohlaví měli podřizovat schopnostem a dovednostem dítěte. Jeho povaze i zájmům. Pokud si holčička nechce hrát s panenkami, nenuťte ji. Stejně tak vašeho synka nemusí lákat vláčky, autíčka a místo nich ho třeba více zabaví stavebnice. Nebo nějaká kreativní hračka, která podpoří jeho fantazii.

Nabídka trhu je naštěstí bohatá a každý rodič si z ní zcela určitě vybere hračku, která jeho dítko zaujme a obohatí.

Tabulka

Vhodné hračky pro holky

– panenky

– dětské kuchyňky

– kreativní hračky

– hry na profese

Vhodné hračky pro kluky

– RC modely

– vláčky

– autodráhy

– auta, letadla a lodě

– dětské nářadí

– dětské zbraně a pistole

Hračky pro kluky a holky

– plyšáci

– stavebnice

– puzzle

– interaktivní hračky