Jestliže se zamilovanost na počátku vztahu postupně promění ve vážný vztah, dříve nebo později dojde k okamžiku, kdy se dva rozhodnou žít spolu. Přestože se s partnerem nade vše milujete a váš idylický vztah nemá sebemenší chybičku, je třeba se dohodnout na záležitostech běžného provozu. A právě otázka financí je jednou z nich. Debaty o penězích nejsou projevem vypočítavosti a přízemnosti, ale pragmatičnosti. Jakmile na počátku soužití jeden před druhým něco tají, do budoucna to nevěstí nic dobrého. Proto je třeba vyložit karty na stůl a jasně si stanovit pevná pravidla. Jak budete financovat domácnost? Chcete mít jeden společný účet, nebo budete hospodařit každý zvlášť? Ať už je vaše dohoda jakákoli, vždy musíte myslet na to, že nastavení systému není jednou provždy. Co jste si dohodli ve třiceti, nebude asi platit o deset let později. Je nutné reagovat na životní změny. Jinak hospodaří bezdětní partneři, jinak rodina se třemi dětmi a nebo když jeden z partnerů přijde o práci.
Jeden společný účet?
Generace našich rodičů a prarodičů byla zvyklá na tradiční model financování rodiny, který představoval jeden společný účet. I dnešní mladé rodiny často kopírují tento způsob hospodaření. Každý z partnerů má dokonalý přehled o tom, za co se utrácí peníze a kolik je naspořeno. Potíž nastává, pokud potřebujete financovat něco, o čem by právě partner neměl vědět. Třeba jej chcete překvapit malým dárkem, společnou dovolenou nebo jinou investicí. V takovém případě si můžete například krátkodobě vypomoci půjčkou na ruku bez účtu, která vám poskytne chybějící finance bez toho, aniž by prošly společným účtem. Půjčku si jednoduše sjednáte online bez jakékoli administrativy a sami si zvolíte, jak chcete peníze vyplatit. Máte dvě možnosti. Buď si pro hotovost zajedete na nejbližší čerpací stanici EuroOil a nebo se vám peníze ihned připíší na anonymní platební kartu. Tu dále použijete jako každou jinou bankovní kartu společnosti MasterCard. Takto diskrétně obejdete účet v bance a dostanete se k nezbytným peněžním prostředkům.
A nebo raději odděleně?
Jenomže ne každému může společný způsob hospodaření vyhovovat. Potíž nastává, jestliže se sejdou dva jedinci, kteří mají o financích zcela rozdílné představy. A přiznejme si, jsou to převážně ženy, které se jen stěží ubrání marnotratnému utrácení. Krásná kabelka, boty, šaty, to vše musí mít. Často pak před partnerem lehce upravíte cenu o tisíc korun níž a ještě zdůrazníte nejméně 50% slevu. Ale někdy ani muži na tom nejsou o moc lépe a přijedou domů rovnou na novém horském kole. Dát univerzální radu platnou pro všechny páry není možné, podstatné je, aby finanční model vyhovoval oběma. Proto i oddělené hospodaření má svá pro a proti, a nedá se říci, že je v zásadě špatně. Buď oba přispívají stejným dílem do společné kasy, z níž se hradí celkové rodinné náklady a zbytek zůstává čistě pro osobní potřeby a zájmy, a nebo každý má své finance a platí část nákladů.
Co v případě rozchodu?
I když si to nikdo na počátku partnerského soužití nechce připustit, ne každý vztah vydrží a může dojít k rozchodu. Každodenní realita prostě udělá své. Určitě není na škodu si spolu probrat, jak si vypořádat majetek po rozvodu, případně již dopředu prozíravě uzavřít předmanželskou smlouvu. Pokud máte alespoň z části oddělené finance, věci si bere ten, kdo je zaplatil. Případně je jeden druhému schopný doplatit nějakou částku například za vybavení bytu. Rozchod sám o sobě je velmi emotivní a bolestivá záležitost a určitě se nechcete dohadovat ještě o majetek. Jenomže láska se dokáže velmi snadno proměnit v nenávist.
Víte, co je nejčastější příčinou partnerských hádek? Hned za tématem domácích prací stojí právě finance. Okolo peněz se točí podstatná část našich životů, a tak není divu, že čím déle spolu partneři jsou, tím vášnivější bývají debaty o penězích.