Jak se vypořádat s kašlem u dětí

Kašel je jedním z nejběžnějších onemocnění, a pokud jím právě vaše dítko trpí, není nejmenší důvod z toho dělat velké drama. Ve většině případů se s ním vypořádáte i bez návštěvy lékaře. Postačí babské rady a nějaký sirup či kapky volně prodejné bez předpisu.

Nejdříve je každopádně důležité identifikovat, o jaký typ kašle se jedná. Máte-li doma opravdu malé dítě, které ještě neumí říct, co jej trápí, je možné, že kašel vůbec nepředstavuje nemoc. Co když je dráždivý kašel (http://www.stoptussin.cz/suchy-drazdivy-kasel.php) způsobený znečištěním dýchacích cest? Musíte vyloučit možnost, že dítě něco spolklo, a jestli si nejste jistí, nezbývá nic jiného než navštívit lékaře. V opačném případě se obejdete bez něj.

Jde o suchý, nebo vlhký kašel?

Za druhé je potřeba identifikovat, jaký typ kašle dítko trápí. Pokud je dráždivý, suchý a projevuje se spíš škrábáním v krku, budete v lékárně shánět tzv. antitusika, například Stoptussin. V opačném případě, tedy jestliže dítě vykašlává hlen, jde o kašel vlhký, na nějž působí expektorancia a mukolytika. Špatně vybraný léčivý přípravek by dítěti nepomohl.

Zkuste i přírodní léčbu

Přípravek z lékárny vám s největší pravděpodobností pomůže, i když nemůžete čekat zázraky na počkání. Než účinná látka zabere, trvá pár dní. Mezitím můžete dítěti zkusit podávat i nějaké přírodní léky. Na kašel se doporučuje třeba zázvorový čaj či med na lžičku. Tím rozhodně nic nezkazíte.

Nezapomeňte na odpočinek a pitný režim

Jako u každé jiné nemoci i u banálního kašle je potřeba dodržovat pitný režim a odpočívat. Máte-li hlídání, nechte dítko doma ze školy. Kašel u dětí (http://www.stoptussin.cz/kasel-u-deti.php) v kolektivu se šíří velmi rychle, tak ať potom není nemocná celá třída.

Je-li kašel spojený s rýmou, uvolňujte ucpaný nos pomocí nosních kapek a zvlhčujte doma vzduch. K lékaři nemusíte, jestliže není kašel provázený vysokou teplotou, vykašláváním krve či problémy s dýcháním.