Rady a tipy pro jednodušší život s atopickou pokožkou

Lidí trpících problémy se suchou pokožkou v posledních třech dekádách výrazně přibylo. Atopický ekzém se šíří jako lavina a ani odborníci si nejsou jistí, jaké jsou jeho přesné příčiny. Může se jednat o špatné stravovací návyky, vliv okolního prostředí, následky dlouhodobého stresu či alergii na potraviny.

K typickým projevům atopie patří intenzivní svědění – někdy je tak úporné, až má atopik pocit, že vyskočí z kůže… Na denním pořádku jsou také neméně nepříjemné podráždění a loupání. A když se zdá, že zánět konečně ustoupil, vrátí se a udeří v plné síle. Že to důvěrně znáte a hledáte způsob, jak pokožku trvale zklidnit? Dodržujte následující pravidla a bude se vám s atopickou kůží žít mnohem lépe.

Neškrábejte se

Že vám to již někdo říkal? Atopici to slyší velmi neradi – a kdo svědění suché pokožky nezažil, jen těžko si dokáže představit, jaké to je nemoct se poškrábat. Odborníci přesto důrazně varují, že mechanické tření napomáhá šíření zánětu.

Jak nutkání poškrábat se obelstíte? Poměrně snadno. Až vás pokožka začne svědit, tak se na dané ploše poplácávejte. Nenarušíte tím kožní integritu a nepodpoříte šíření zánětu.

Ochlazujte

Kromě škrábání přináší zdánlivou úlevu i koupel v horké vodě. Opět jde o kontraproduktivní řešení, které končí opuchlou vyrážkou. Mnohem lepší je podrážděnou pokožku chladit. Třeba pomocí gelových polštářků – nechte si jich vždy několik v mrazáku, v případě potřeby budou ihned k dispozici. Přijdou vám vhod především v noci, kdy vás aktivovaný ekzém budí. Stejně snadno si je přibalíte na cesty – příliš mnoho místa nezaberou.

Používejte správnou kosmetiku

Výběr kosmetiky je téma, které by vydalo na několik samostatných článků. Anebo ne? V prvé řadě se nenechte zlákat marketingovými triky a vždy se zajímejte o složení daného produktu. V mnoha krémech – a to dokonce i v těch „pro atopiky“ – jsou obsaženy složky bránící přirozeným procesům v pokožce.

Pokud je pro vás kosmetika na atopickou pokožku velkou neznámou, poraďte se o ní s odborníkem. Váš dermatolog vám zřejmě nakonec doporučí krém na suchou pokožku od BIODERMY (řada Atoderm). Produkty francouzského výrobce jsou dlouhodobě hodnoceny jako velmi šetrné a přitom maximálně účinné.

Konzumujte správné potraviny

Spousta atopiků dlouhodobě podceňuje význam správného složení jídelníčku, což je školácká chyba. Vyhýbejte se živočišným bílkovinám a dejte si pozor a tropické plody – nemusíte je hned vyřazovat, ale vyplatí se vám pozorovat, co se bezprostředně po konzumaci konkrétního ovoce děje s vaší pokožkou.

Snažte se také méně sladit. Kromě toho, že se zlepší stav vaší kůže, se budete cítit mnohem lépe.