4 jednoduché detoxikační techniky z tantra jógy

Včera jsem byl s kamarádem Liborem na první lekci pětiletého kurzu tantry a zaujalo mě, že hned v oné první lekci nás seznámili se čtyřmi velice jednoduchými detoxikačními technikami. Já už je znám řadu let, ale stejně je zajímavé, že se to z nějakého důvodu v tantra-józe považuje za základ. Podělím se o ně i s vámi, protože jsou opravdu účinné.1. Odstraňování povlaku na jazyku. Každé ráno, ještě před vyčištěním zubů, je dobré odstranit z jazyku povlak, který na něm tělo přes noc vytvoří. Dá se k tomu použít lžíce (polévková i čajová), nebo škrabka na jazyk, která je k mání v lékárnách a některých drogeriích.

2. Čištění ústní dutiny solí. Po vyčištění jazyka naberte na prst trochu soli (nesmí být příliš jemná) a krystalky si vyčistěte zuby, dásně, a prostor pod jazykem (vše prstem).

3. Proplachování nosu slanou vodou. Na tohle je nejlepší speciální konvička. Těm tradičním indickým se říká Néti konvičky (anglicky Neti pot), ale dají se koupit i obyčejné skleněné, jednoduše nazvané „konvička na výplach nosu“. Do konvičky se dá slaná teplá voda, člověk nakloní hlavu na stranu, a leje do jedné nosní dírky vodu, která odtíka druhou nosní dírkou ven. Super věc.

4. Oplachování oči. Oči stačí párkrát lehce pokropit, tentokrát již obyčejnou, nikoliv slanou vodou.

Nejúčinnější jsou podlě mě techniky 1 a 3, obzvlášt dělané dlouhodobě každodenně. Např. toho povlaku z jazyku za pár let odstraníte dohromady opravdu hodně, a kdo by nechtěl mít krásný růžový jazyk? 😀

Mohlo by vás zajímat:

Jablečný ocet, pro zdraví i krásu

Cvičení ve zralém věku, i senioři mohou cvičit

Čínská medicína v 21.století