Jako osobní trenér se setkávám nejčastěji s lidmi v produktivním věku, kteří si uvědomují důležitost pohybu. Jsou to lidé, kteří mají duševně náročnou práci a kteří cítí, že něco dluží svému tělu. Obezita, kardiovaskulární problémy, bolesti zad a další civilizační choroby se projevují čím dál častěji a případná léčba (pracovní neschopnost) je v dnešní době velmi nákladná. Obecně je dobře, že se lidé začínají znovu hýbat a že si uvědomují důležitost pohybu.
Další častou skupinou lidí, kteří často vyhledávají služby osobního trenéra, jsou sportovci, nebo lidé, kteří potřebují pomoct s nějakou kondiční přípravou. Tam se pak jedná o specificky zaměřené cvičení.
Jako trenéra, který se zabývá zdravým životním stylem, mě ale nejvíce těší senioři. Když přijde někdo v důchodovém věku a chce začít se sebou něco dělat. Obdivuji tyhle starší lidi, kteří se nechtějí jen tak vzdát a kteří chtějí dále zůstat aktivní. Shodnul jsem se na tom i s dalšími osobními trenéry, které znám – je to hezký pocit, když můžeme pomoci starším lidem, kteří chtějí být opět v kondici.
Možná je to osvětou týkající se zdravého životního stylu, možná je to celkovou změnou ve společnosti, ale těchto lidí opravdu přivývá. Určitě to také souvisí s širší nabídkou pohybových aktivit. Otec mého kamaráda například začal cvičit tai tchi. Pán, kterém je 74 (!) let. Je to úžasné.
Těmto seniorům nejde o velký nárůst svalové hmoty, už to tak říkajíc nedělají „pro pohled“ okolí, ale opravdu si cvičení vychutnávají a cvičí jen pro svůj vlastní dobrý pocit. Chtějí mít trochu lepší fyzičku, chtějí snáze vyjít schody a jsou rádi, že je méně bolí záda. Prostě chtějí žít plnohodnotně, pokud možno s co nejmenšími omezeními.
Pokud znáte někoho ve svém okolí někoho, kdo je v důchodovém věku, podpořte ho! Navrhněte mu, ať udělá něco pro své zdraví, ať se začne hýbat. Určitě ve svém okolí najdete fitcentrum, kde se bude cítit dobře. Pokud si náhodou nebude vědět rady, tak ať mi zavolá, rád s tímto pomohu.
Co by starší člověk měl před zahájením jakéhokoliv pravidelného cvičení udělat?
1. Poradit se se svým lékařem.
Toto rozhodně nepodceňovat, může mít omezení, která si nemusí uvědomovat a která by mohla být potenciálně zdraví ohrožující.
2. Najít si to správné fitcentrum.
Není dobré se spokojit s nějakou doma vyrobenou posilovnou. Je třeba najít vybavené fitcentrum s vyškoleným personálem. Pro dobrý pocit ze cvičení je také důležité, aby byli zaměstnanci fitness centra ochotní, připravení pomoci, aby se prostě postarali a dělali dobře svou práci. Nač chodit cvičit někam, kde se člověk necítí skvěle?
3. Investovat do správného cvičebního plánu.
Pokud se jedná o staršího člověka, který nikdy necvičil, rozhodně je vhodné investovat do osobního trenéra. Pokud je pravidelné, dlouhodobé cvičení s trenérem mimo rámec finančních možností, pak je dobré zaplatit alespoň 10 lekcí. Díky tomu si člověk osvojí základy techniky, může pak cvičit sám a zároveň může řešit například pravidelné konzultace, když si není jistý. Nesmíme zapomínat, že zdraví máme jen jedno!
Trenéra je nutné obeznámit se zdravotním stavem a rozhodně není dobré mu cokoliv zatajovat. Díky tomu pak dokáže vypracovat správný tréninkový plán, který bude směřovat k dohodnutému cíli. Pokud by nastaly jakékoliv zdravotní problémy, je třeba je řešit okamžitě! Rozhodně není dobré (u seniorů to platí dvojnásob) jakkoliv přepínat tělo více, než je vhodné. Stále platí stará zásada, že cvičit se má s rozumem a má se posouchat vlastní tělo.
A ještě jedna rada na závěr – ve dvou se to lépe táhne. Takže je dobré najít na cvičení parťáka 🙂
Zdroj: Mgr. Luboš Nevrla
One thought on “Cvičení ve zralém věku, i senioři mohou cvičit”
Comments are closed.