Pracovní pohovor – první krůček k novému zaměstnání

Hledání nové pracovní pozice není zrovna procházka růžovým sadem. Firmy si vybírají ty nejlepší zaměstnance a potencionální pracovníci mají také své požadavky. Tato činnost je prostě pro mnohé oříšek. Když už se nám zaměstnání zalíbí, nemusí vyjít pohovor s personalistou. Lidé si často mylně myslí, že mu stačí odříkat informace z životopisu, ale to je omyl. Dnes už se musíte na pracovní pohovor velice dobře připravit.

S čím počítat?

V každém případě vsaďte na to, aby vyšel první dojem. Myslete na elegantní oblečení, tedy žádné džíny, vytahané košile, staré halenky a špinavé boty. Dámy by měly zvolit jemnější líčení a úpravu vlasů. Pánové, ať vyrazí na pracovní pohovor s hladce oholenou tváří. Ani sebelepší první dojem nemusí nic zachránit, proto počítejte s nejrůznějšími typy otázek. Personalista se určitě zeptá, proč chcete být součástí právě jejich společnosti. Na začátek je dobré nastudovat si o dané firmě alespoň základní informace na webových stránkách. Samozřejmě mluvte plynule a nenechte se svést nervozitou.

Na co se může personalista zeptat?

Počítejte s tím, že padnou i nepříjemné otázky. Proč jste se rozhodli odejít ze stávajícího zaměstnání? V tomto případě nepomlouvejte a zdůrazněte, že vás zaujala práce u nové společnosti. Znáte své silné a slabé stránky? Právě zde máte prostor na své zviditelnění. Zmiňte se o svých kladech, o negativech promluvte jen okrajově. Při otázce o výši platu buďte nohama na zemi, ale ani se neponižujte. Dále je skvělé mluvit o svých pracovních úspěších a dovednostech. Personalisty potěší opravdový zájem uchazeče o práci. Ptejte se na vše, co s danou pozicí souvisí. Samozřejmě z toho neudělejte dlouhý rozhovor. Dvě otázky postačí. Rozhodně nezapomeňte potřebné dokumenty, myslete na dochvilnost a slušné chování.