Koronavirus obrátil celý svět naruby. Krize zasáhla i školství, které muselo během krátké doby vymyslet zcela nový koncept výuky. Změní se školství nadobro?
Vězení, muka, hodiny prohozené oknem. I tak někteří vzpomínají na svoje léta ve škole. Poslední měsíce ale školství nadobro změnily. A pokud budou školy pokračovat tímto směrem i po aktuální situaci, můžeme se dočkat formy hybridního školství.
Online výuka byla populární
Koronavirus vyhnal děti z lavic a učitele ze škol. Během velice krátké doby se tak musela vytvořit alternativa, která by byla stejně účinná. A i když tu e-learning byl už dávno před koronavirem, školství se s nastalou situací vyrovnávalo jen těžko. Doslova na koleni tak vznikl nový koncept vzdělávání.
I když si to někteří nechtějí připustit, koronavirus nejspíše navždy změní školství. A to od základu. Podle dosavadních zjištění se totiž některým žákům studovalo mnohem lépe právě v domácích podmínkách. Poměrně velká část dětí online výuka zaujala a chtěli by s ní pokračovat i po pominutí aktuální krize.
Hybridní výuka
V následujících měsících a letech bude záviset především na školách a autoritách, jestli něco takového umožní. Online výuka má sice svoje výhody, ale ty vyvažuje i spousta nevýhod. Mezi ty může patřit i sociální distanc mezi spolužáky, kteří se vzdělávají z domova, a těmi podstupujícími studium přímo ve škole.
V tuto chvíli se tak nabízí řešení, které by toto největší negativum odstranilo a zároveň poskytlo možnost studovat online – hybridní výuka. Žáci by tak mohli částečně navštěvovat školu a setkávat se svými spolužáky, ale nějaký čas trávit i studiem z domu. Online výuka by ve větším rozsahu dávala smysl především na středních a vysokých školách, kde už studenti mají sociální schopnosti osvojené. Až budoucnost ale ukáže, jakým směrem se české školství vydá.