Kočárek, nebo šátek? Pořiďte si obojí!

Na otázku, jestli je lepší novorozence vozit v kočárku, nebo nosit v šátku, neexistuje jednoznačná odpověď. Obě metody mají své skalní přívržence, kteří budou tvrdit, že pouze ten jejich přístup je jediný správný, ale obě varianty, tedy jak kočárek, tak nosítko, mají výhody i nevýhody. V praxi záleží především na tom, kam se s prckem zrovna chystáte.

Plusy a mínusy dětských kočárků

Začněme kočárky, oproti šátkům mají přeci jen mnohem větší zastoupení a většina českých maminek je stále považuje za základní prvek dětské výbavičky. Podobně je tomu u dětské postýlky, i když je trendem spát v posteli společně s miminkem.

Pokud vás napadlo, že budete dítě nosit pouze v šátku, připravte se na drsnou realitu. V některých momentech je šátkování mnohem náročnější než převoz dítěte v kočárku, proto je vhodné praktickým pomocníkem na čtyřech kolech disponovat, byť třeba jen jako alternativou.

Dětské kočárky přichází vhod například při nákupech. Většina modelů nabízí spodní úložný prostor a na madlo lze uchytit objemná nákupní taška (síťka), která pojme i poměrně velký nákup. Kočárek využijete také při sportování nebo na výletě v zoo, kde dítěti poskytne ideální pozici na pozorování okolí.

Jak je to s nevýhodami? Kočárky nepotěší žádného rodiče, kterému záleží na zdravém vývoji dítěte. Miminko je v kočárku bez přímého kontaktu s maminkou a může pociťovat úzkost. Proto je ho vhodné používat jen na kratší vzdálenosti.

Protiargumentem může být i fakt, že dítě v poloze vleže na zádech častěji zažívá bolest bříška (z důvodu hromadění plynů).

Střídáním kočárku s šátkem nic nepokazíte

Mít po ruce kočárek a v případě potřeby ho použít není prohřešek vůči správnému vývoji. Tím spíš, pokud se na nošení v šátku z nějakého důvodu necítíte. Na druhou stranu vás může šátek zachránit vždy, když miminko v kočárku pláče. Příčinou může být zmíněná bolest bříška, ale také stres nebo. Jakmile si ho navážete na sebe, spokojeně usne.