Prakticky nikdy se prodej bytu v Liberci nevyplatil tolik, jako nyní. Od roku 2019 zde ceny za nové bydlení vzrostly o desítky procent. Pokud svou libereckou nemovitost plánujete prodat, můžete tak učinit buď svépomocí, nebo za pomoci realitky či realitního makléře. V prvém případě vás to bude stát mnoho času a energie. Druhá možnost bude sice mít hodně výhod, ale jen za předpokladu, že prodej zprostředkuje makléř, který svého klienta neošidí. Bohužel existuje řada makléřů, co tuto podmínku nesplňují – i když se proti nim ti poctiví snaží bojovat. Některé triky podvodníků vám v tomto článku přiblížíme.
Přehnaná cena za byt
Mnozí lidé mají hodně vysoké mínění o ceně svého libereckého bytu, které se ale ne vždy musí shodovat s realitou. Nepoctivý makléř vás bude v této představě schválně udržovat a možná dokonce navrhne ještě vyšší částku než vy. Za takovou cenu bude ovšem byt neprodejný a on to dobře ví.
Pouze si chce pojistit svoji pozici a docílit výhradní spolupráce při prodeji vašeho bytu. Pokud se například rozhodujete mezi ním a jiným makléřem, který váš byt hodnotí podstatně nižší (zato realističtější) částkou, jako laik si spíše zvolíte právě jeho. Kdo by nechtěl více peněz.
Bude následovat dlouhé období inzerce, kdy o byt nebude zájem a vy budete muset postupně zlevňovat. Možná nakonec skončíte u částky nižší, než je skutečná cena toho vašeho.
Makléřovi to vadit nebude, i když možná dostane o něco menší provizí. Předstihl totiž poctivější konkurenty a byt se prodal výhradně přes něj.
Příliš nízká cena za byt
Problém v opačném gardu. Makléř vás přesvědčí, že vaše nemovitost nestojí v podstatě za nic. Navrhne cenu, která té skutečné zdaleka neodpovídá. Jste z toho trošku rozesmutnělí, ale nakonec jste ještě rádi, když se najde ochotný kupec, který vás vaší „nekvalitní“ nemovitosti zbaví.
Jaké je vaše překvapení, když se váš bývalý byt zakrátko znovu objeví v inzerci, tentokrát ale za mnohem vyšší cenu, než za jakou jste ho prodávali. Onen dobrosrdečný kupec byl ve skutečnosti makléřův kamarád a oba se o zisk z vaší znovu prodávané nemovitosti mezi sebou rozdělí.
Makléřův kamarád podruhé
Zdá se jako solidní zájemce. Byt by si rád zarezervoval a posléze co nejrychleji koupil. Po skončené prohlídce, kterou vám s ním makléř sjednal, na vás dělá ten nejlepší dojem. Teď je podle makléře nejdůležitější co nejrychleji podepsat rezervační smlouvu.
Smlouva, na kterou se tak spěchá, pak samozřejmě obsahuje nenápadnou větičku A sice, že daný makléř či daná realitka má exkluzivní právo na nabízení vaší nemovitosti. A co čert nechtěl, po podpisu smlouvy zájem „kupce“ rázem ochabne. Naštěstí pro makléře již je ruka v rukávě a nemovitost může nyní výhradně nabízet jen on sám.
Nepodléhejte tlaku na co nejrychlejší podepsání smlouvy
Kdykoliv vás makléř nutí k co nejrychlejšímu podpisu čehokoliv, vždy zbystřete a raději si několikrát přečtěte, pod čím má váš podpis být, případně si smlouvu vezměte domů. Nepoctiví makléři si často smlouvu ihned po podpisu odvezou a už ji neuvidíte, dokud se vám její znění nevymstí – opět mohla smlouva obsahovat exkluzivní právo pro realitku, která se poté, co byt prodáte svépomocí, dožaduje pokuty.
Opatrnosti není zkrátka při prodeji bytu nikdy dost! Nekalé triky některých makléřů jsou skutečně vynalézavé. Pokud nějaké podobné špinavé praktiky znáte, můžete před nimi ostatní varovat v komentářích!