Hračky a jejich vliv na vývoj dítěte

Nepřeberné množství hraček na českém trhu působí velmi často problém s volbou té pravé pro vaši ratolest. Vybírat můžete z pestré nabídky autíček, panenek, stavebnic i hraček pro ty úplně nejmenší. Nepatříte zrovna mezi maminky, které při nákupu hraček přemýšlí o jejich hlubším významu pro dítě? Možná byste měli začít. Hračky totiž mohou nejen pomoci rozvíjet jemnou motoriku dítěte, ale také často ovlivňují jejich následující psychický vývoj.

Nezávadnost na prvním místě

Pokud máte doma batole, určitě jste neustále ve střehu, aby se někde nezranilo, nebouchlo, nebo něco nespolklo. Z toho důvodu je potřeba také vybírat vhodné hračky. Dnes už je téměř na každém zboží tohoto druhu uvedeno, pro jak staré děti je určeno. Hračky pro malé děti by neměly obsahovat malé části, jež mohou snadno spolknout. Každé batole má ve zvyku vše ochutnávat, proto je důležité dávat pozor na to, z čeho je hračka vyrobena. To se netýká jen materiálu, ale i použitých barev. Některé produkty mohou obsahovat toxické látky, které jsou pro dítě nebezpečné. Bez ohledu na to, zda se jedná o hračky pro holky či kluky, vždy bychom měli vybírat pečlivě a zodpovědně.

Tip redakce: Nezapomínejme, že jsme byli také děti, zkusme být občas dětmi a vsaďme na puzzle pro dospělé, se kterým si i my, dosplělí užijeme mnoho zábavných večerů

Hračky pro rozvoj smyslů

Existují specifické hračky rozvíjející smysly dítěte. V prvních třech měsících zajímají miminko pohyblivé věci. Proto je dobré pořizovat dětem v tomto věku různé kolotoče a závěsné hračky nad postýlku nebo kočárek. Mezi oblíbené patří interaktivní deky, na kterých dítě může pást koníčky, čímž posiluje svaly zad a krku. Po třech měsících začíná dítě zkoumat předměty nejen ručičkami, ale rovněž ústy. Půlročnímu miminku již můžeme pořídit hračky, díky nimž si zlepší úchop a začne poznávat tvary. Pro tento věk jsou nevhodnější všelijaké míčky, kostky nebo látkové knížky. Vzhledem k tomu, že v tomto období se dětem prořezávají první zoubky, nic nepokazíte ani nákupem šikovného nezávadného kousátka. Jakmile se váš potomek dostává do batolecích let, začíná teprve ta největší sranda. V tomto období jsou ideální hračky podporující rozvoj motoriky dítěte. Zaměřte se tedy na takové, jež se dají různě skládat, tahat nebo tlačit. Ve chvíli, kdy vaše dítě dosáhne školního věku, začnou ho zajímat hračky z filmů, zejména týkající se jeho nejmilejší pohádkové postavičky. Na trhu jsou k dostání nejen přímo figurky filmových hrdinů, ale i různé produktu s obrázky těchto postav. Oblíbené hračky pro kluky mají často motivy komiksových hrdinů, jako je například Spiderman.