Karnevaly a kostýmové průvody stále lákají malé i velké

Karnevaly patřily a stále patří k oblíbeným společenským událostem, kde se scházejí dospělí a děti v nejrůznějších převlecích a užívají si společnost pohádkových postav, filmových hrdinů nebo strašidelných příšer. Tato událost bývá spojená s výborným jídlem, pitím, hudbou a často doprovodným programem, jako je například vyhlášení nejlepší masky. Proto je třeba se na karneval pořádně připravit.

Kostýmy pro tradiční české svátky

Masopust představuje období veselí a hodováním mezi postní dobou, která začíná po svátku Tří králů a končí Velkou nocí. Během tohoto svátku se mají lidé do syta najíst, protože je pak čeká dlouhé období půstu. Proto jsou nedílnou součástí jeho oslav hody s různými druhy dobrot. Masopustní radovánky jsou oblíbenou událostí nejen mezi dospělými ale i děti v nich nachází zalíbení. Jedním z důvodů je účast v průvodu, který je doprovázen tradičními kroji a maskami. S tímto svátkem je spojen také karneval, kdy se lidé oblékají do krojů a převleků. Kostýmy na masopust mohou být jak v tradičním duchu tak jakéhokoliv provedení. Dětské karnevalové kostýmy určené pro tento den mohou mít různé podoby. Velmi častým převlekem typickým pro tyto hody je například kostým medvěda. Nejčastější jsou poté: dětský vodník, ježek, hasič, kominík či pravěk.

Karnevalové kostýmy pro dospělé nachází využití během typických českých svátků. Mezi jeden s nejznámějších patří den svatého Mikuláše. Tento svátek si vyžaduje dobře propracované převleky, aby děti neodhalili, že se nejedná o skutečného Mikuláše nebo čerta. Kostýmy pro Mikuláše, anděly a čerty si můžete vyrobit doma sami. Pokud však nepatříte mezi nejzručnější jedince, nebo na to zkrátka nemáte čas, existují speciální prodejny těchto kostýmu, kde seženete skutečně kvalitní převleky. Na karnevaly se poté nejčastěji půjčují kostýmy vodníka, trhovkyně, trhovce, indiána či Bavoranky-Bavoráka.

Kde si kostým zapůjčit?

Doporučujeme společnost Lipta – TDP a.s., firma s 30letou tradicí. Která kromě kostýmů šije na míru i taláry pro soudce, státní zástupce, školy a jiné instituce. Tyto hábity jsou typické pro specifické společenské události, jako je například absolventská promoce na některých školách. Taláry jsou vyráběné na zakázku a jedná se o splývavá roucha, která sahají až ke kotníkům. Absolventi některých univerzit mají povinnost obléknout talár při závěrečném slibu společně se speciální čepicí, která se v některých severoamerických zemích na konci obřadu zahazuje jako symbol ukončeného studia.