Jak v létě nejlépe chránit pokožku?

Léto je pro většinu lidí nejoblíbenějším ročním obdobím – prázdniny, moře, koupání, opalování, teplo. Zdá se to být dokonalou a ničím nerušenou idylkou. Sluneční paprsky nám nejen skýtají požitek z denního světla, ale dodávají též energii a mimo jiné i krásný bronz a potřebný vitamin D. Jenže s sebou bohužel přinášejí také několik ale v podobě negativního vlivu na naši pokožku – UVA/UVB záření či riziko dehydratace.

Každý ví, že mazat se opalovacím krémem při vystavování se slunci je nezbytností. Je nicméně také důležité vědět, jaký ochranný faktor je pro nás nejlepší a jak o pokožku správně pečovat. Je potřeba si v těle udržovat dostatečnou hladinu vody, v horkém počasí ji tedy musíte doplňovat ve zvýšené míře. Dostatečný obsah hydratačních látek a přiměřené množství lipidů byste měli kontrolovat i při výběru, resp. používání kosmetických přípravků. Kromě vysokých teplot a silného slunečního záření se na dehydrataci podepisuje i klimatizace, neboť z dlouhodobého hlediska bere z pokožky potřebnou vláhu.

K samotnému opalování si pořiďte opalovací krémy, na obličej však používejte krémy určené pouze na tvář – na přímém sluníčku používejte na pleť krémy s minimálním faktorem 50. Hodit se vám bude i tyčinka na rty a samozřejmě kvalitní sluneční brýle. Aplikaci přípravků na opalování je nutné opakovat, ideálně každé dvě hodiny.

Samozřejmě nastávají i nemilé situace, kdy se namazat zapomeneme, usneme na sluníčku nebo zůstaneme příliš dlouho ve vodě – pak nás nepříjemné spálení pokožky nemine. Pomocí různých hojivých gelů, balzámů či mlék však můžeme zmírnit bolest, svědění či pálení. Důležité je v takových případech zasáhnout co nejdříve, čímž předejdete většímu zarudnutí, zanícení nebo i loupání spálené kůže.

Jako doplněk vhodný při slunění doporučuje Česká asociace pro speciální potraviny konzumaci betakarotenu. Betakaroten sice neochrání před spálením, ale připraví pokožku na slunění, prodlouží opálení a pomáhá chránit proti působení volných radikálů.

Buďte připraveni se správnou výbavou a užijte si léto, aniž byste se potýkali s nepříjemnými následky dehydratace či spálené kůže.