Vietnam je druhým největším světovým producentem kávy, většinu její produkce představuje Robusta, avšak pěstuje se tam i Arabika. Káva ve Vietnamu hraje obrovskou roli v každodenním životě a možná bychom se od nich mohli v lecčem přiučit.
Kávu do Vietnamu přinesli Francouzi v 19. století a po válce se zde začala pěstovat ve velkém. V současnosti Vietnam produkuje více než 1,73 milionu tun kávy ročně.
Jaká je káva z Vietnamu?
V drtivé většině případů jde o Robustu. Robusta je silná káva s velkým množstvím kofeinu, silnou chutí a vyšší kyselostí. Na druhou stranu i káva z Vietnamu může chutnat po pečených jahodách a vonět po sladkém pečivu. Takové jsou vietnamské prémiové Arabiky.
Káva se připravuje prakticky výhradně překapáváním. Ve vietnamských pouličních stáncích byste mohli vidět primitivní hliníkové odkapávací filtry. Místní si na svůj šálek rádi počkají. Ostatně odhadnout správný čas, kdy už je káva dobrá, se považuje za umění Vietnamcům vlastní.
Když je pití kávy zážitkem
V dnešním uspěchaném světě má své kouzlo zpomalit, sednout si a pozorovat odkapávající kávu. Nabudíte tím chuťové buňky, užijete si konverzaci a odpočinete si.
Ve Vietnamu se káva, ať už jde o kávu horkou, nebo ledovou, podává se slazeným kondenzovaným mlékem. Právě to je dokonalou protiváhou vůči silné a hořké Robustě. V kavárně ve Vietnamu byste mohli dostat také kávu s vejcem či jogurtem. Ne úplně tak vejcem, ale jednoduše našlehaným sněhem z bílků. Kdo chce experimentovat, ten by měl podle odborníků zkusit vietnamskou kávu nejdříve s kondenzovaným mlékem, pak s bílkem z vajec a nakonec s jogurtem.
Experimentujete rádi? Nemusíte jezdit do Vietnamu. Vietnamskou kávu si připravíte i doma. A nejen tu. Objednejte si kávové předplatné a zkoušejte chutě kávy z celého světa. Nezapomeňte se vždy přiučit také něco z kávové kultury dané země.