Vaříme s olivovým olejem

Olivy nemusí být jen lahodnou ozdobou martini a pizzy. Dokonce si troufáme tvrdit, že si zaslouží mít ústřední postavení na kulinářské scéně. Patří do zeleninových pokrmů, chleba, omáček, rýžových i těstovinových jídel. Skvěle jimi však ochutíte i maso. Samostatnou kapitolu pak tvoří samotný olivový olej, na němž je přímo postavená středomořská kuchyně.

V první řadě je třeba se pozastavit nad pojmem kvalitní olivový olej. Tím je jedině olej extra panenský, kterému se také říká extra virgin. Ten se výhradně mechanicky (nikdy ne chemicky) lisuje za studena, a to ideálně z kvalitních bio oliv.

Olivový olej a dlouhověkost

Takový olej se mimo jiné podílí na vysoké dlouhověkosti obyvatel středomořských států. Řekové jej například spotřebují 15 litrů ročně na osobu. A řeckému ostrovu Ikaria se dokonce říká ostrov dlouhověkosti. Ta je spolu s věčně pozitivní náladou přičítána i konzumaci olivového oleje.

Olivový olej a italská kuchyně

My se teď ale budeme věnovat kuchyni italské, která je na extra panenském oleji přímo postavená. Zatímco na opékání můžete použít cenově dostupný olej ze supermarketu, na studenou kuchyni nebo dokončování pokrm se vyplatí koupit kvalitní olej buď přímo v italském obchodě, nebo na specializovaném e-shopu olivum.cz. V nabídce najdete olivové oleje nejvyšších kvalit z malých španělských, řeckých a chorvatských farem. Oleje jemné, středně výrazné i silné. Ty se samozřejmě odrazí i na chuti vámi připravovaných pokrmů.

Recepty z olivového oleje

Z olivového oleje připravíte například známé špagety carbonara či špagety aglio olio e peperoncino. Bez kvalitního olejového oleje se však neobejdou ani saláty caprese, panzanella, známý italský zelný salát a vyhlášené janovské pesto. A co by to bylo za hovězí carpaccio bez kapek olivového oleje? A pokud vám dojde inspirace nebo nebudete mít čas vařit, jednoduše si olej výrazné chuti a aroma nalijte do mělké misky a máčejte si s ním dobrý chleba.