Jak zařídit malý byt, aby působil vzdušně a útulně?

Se vzrůstajícím zájmem o pořizování malých bytů pro jednotlivce, páry i mladé rodiny je otázka správného návrhu stále aktuálnější. V bytech, kdy se hraje o každý centimetr volného místa, je zařizování interiéru velkou výzvou. I byt o rozměrech pár desítek metrů čtverečních však může působit útulně a vzdušně, a ti při maximální funkčnosti a účelnosti.

Vytvořte si jednotný styl celého bytu

Než se pustíte do výběru konkrétních zařizovacích předmětů a materiálů, popřemýšlejte nad stylem interiéru a snažte se ho dodržovat. V opačném případě hrozí, že prostory malého bytu překombinujete. Líbí se vám moderní skandinávský styl bydlení? Promítněte jej do všech místností od chodby po koupelnu.

Malým bytům sluší zejména světlé odstíny barev, které prostor prosvětlí a opticky rozšíří. To platí i v případě obkladů do koupelny, které výrazným způsobem ovlivňují vizuál celého prostoru. Dobrou volbou jsou velkoformátové obklady a dlažby, který zejména na malé ploše působí celistvě a snadno se udržují díky minimálnímu množství spár. 

Inspirujte se současnými trendy

Při zařizování malého bytu můžete čerpat inspiraci z aktuálních trendů v oblasti nábytku i obkladů a dlažeb. Vždy však raději sáhněte po nadčasových dekorech a materiálech, které jen tak nevyjdou z módy a neomrzí vás ani po letech používání.

Podle architekta a interiérového designéra Tibora Csukáse jsou aktuálním trendem šedé kamenné dekory s charakteristickou výraznější strukturou, případně světlé dřevěné dekory. Oblibu podle něj mají také tzv. patchworkové vzory. „Spíše než výstřelky v dekorech obkladů se koupelny oživí výraznými prvky jako je osvětlení, doplňky nebo také rostliny,“ dodává. Při zařizování malého bytu proto myslete i na detaily a snažte se interiéry ozvláštnit a zútulnit vhodně zvolenými doplňky či dekoracemi.

Odlehčete prostory otevřeným nábytkem

Aby malý byt působil vzdušně a útulně, nesmí být zahlcen velkým množstvím masivního nábytku. Mnohem lepšího efektu dosáhnete s nízkým lehkým nábytkem s otevřenými policemi. Dobrou volbou jsou také otevřené dělicí stěny, které můžete využít k uložení boxů nebo proutěných košíků.

Samostatnou kategorií při zařizování malého bytu je pak výběr podlahové krytiny. Velkou oblibu mají zejména vinylové podlahy v různých dekorech dřeva. Za uvážení však stojí také dlažba, ať už z keramiky, nebo přírodního kamene. Vynikne nejen v koupelnách, ale i kuchyních, ložnicích či obývácích, kde splní požadavek na jednotný koncept designu v celém bytě. Dlažba dobře vede teplo, a tak je skvělou volbou zejména v bytech s podlahovým vytápěním.