Snubní prsteny bílé zlato – dokonalá volba?

Vsaďte na snubní prsteny z bílého zlata

Zlato patří již dlouhá staletí mezi nejžádanější kovy k výrobě šperků. Postupem let se do zlata začaly přidávat různé příměsi kovů a trh nám dnes nabízí velké množství variant. V případě snubních prstenů byste si na výběru měli dát záležet, protože se jedná o hlavní symbol svatby, který bude součástí vašeho života. V poslední době je mezi snoubenci velmi žádané bílé zlato, hlavně díky finanční dostupnosti a luxusnímu vzhledu. V tomto článku vás mimo jiné seznámíme s definicí bílého zlata a jeho výhodami.

Jaké druhy zlata známe

Klasikou ve šperkařství zůstává žluté zlato, které známe z dávných dob. Samostatné ryzí zlato se vyznačuje svou velkou měkkostí, proto se mísí s jinými druhy kovů, aby byla jeho životnost co nejdelší. Žluté zlato se míchá především s mědí a stříbrem. Výsledná barva může mít odstíny od jasně žluté až po jemnou vanilkovou podle toho, jaký poměr kovů zvolíte.

Pokud spojíme jen měď a zlato, vznikne nám červené zlato. To se poslední dobou stává u snoubenců trendem. Mohou vybírat od narůžovělých až po jemně červené odstíny. Výhoda mědi tkví v tom, že jsou prsteny více odolné.

Nyní se dostáváme k oblíbenému bílému zlatu. Díky novým technologiím znamenalo objevení bílého zlata přelomový bod ve výrobě šperků a postupně nahrazuje tradiční žluté zlato. Pro mnohé páry je to ideální volba, protože prsteny vypadají velmi jemně a zároveň honosně. Bílé zlato je slitina zlata s jinými kovy, mezi něž patří stříbro, zinek, nikl nebo paládium. Podle toho, jaký poměr kovů při výrobě zvolíme, mění se vlastnosti šperku. Pokud použijeme slitinu s niklem, bude prsten pevný a tvrdý, což je ideální kombinace pro snubní prstýnky, které by měly vydržet co nejdéle. Jestliže si vybereme slitinu s paládiem, bude šperk ohebnější a měkčí. To se využívá v případech, kdy má být součástí prstenu drahý kámen.

Výhody bílého zlata

Nejviditelnější výhodou bílého zlata je jeho moderní vzhled, kdy design sází na jemné linie mnohdy doplněné drahým kamenem. Pokud máte vysoký finanční rozpočet, pro ozdobení se nabízí brilianty, tedy broušené diamanty. Na druhé straně lze využít i levnější variantu, která nabízí zdobení uměle vyrobenými kameny – zirkony. Z bílého zlata lze vytvořit opravdu univerzální šperky hodící se jak na svatbu, tak na nošení v běžných dnech.

Prstýnky v tomto provedení jsou lesklé, elegantní, jemné, čisté a vypadají opravdu luxusně. Navíc se na ně v tenké vrstvě nanáší rhodium, které chrání kov proti poničení a ještě více ho vybělí. Tento proces je možné opakovat, prstýnek tak bude i po mnoha letech vypadat jako nový.

Dalším pozitivem je snadná úprava prstenů z bílého zlata. Pokud vám nesedne velikost, není problém jej upravit.

V případě využití slitiny s paládiem bude mít prstýnek antialergenní vlastnosti, což je ideální pro osoby, které mají alergické reakce na nikl.

Prsteny z bílého zlata vyžadují péči

Šperky z bílého zlata se doporučuje nečistit žádnými chemickými prostředky. Mohla by se tak narušit tenká rhodiová vrstva. Po pár letech je však dobré zajít za odborníkem, aby nanesl novou vrstvu rhodia, a prsten bude opět vypadat jako nový. Pokud chcete doma přece jen prstýnek lehce očistit, umyjte jej v teplé vodě s prostředkem na mytí nádobí a poté použijte měkký hadřík. Na nečistoty v rytinách a záhybech poslouží obyčejný zubní kartáček.

Na výběru si dejte záležet

Pokud si s výběrem snubních prstýnků nevíte rady, dejte na radu odborníka. Nechte si raději poradit od profesionálů. Jestliže chcete ty správné informace a možnosti, jaký prsten vybrat, navštivte zlatnictví, které má platnou licenci a je zaregistrováno na Puncovním úřadě ČR.

Parametry, které byste měli při výběru sledovat, jsou hlavně karáty (tedy jak je zlato v kovu zastoupeno). Pro jasnější představu, čisté zlato má 24 karátů. Bílé zlato najdete většinou s počtem 9 či 18 karátů. Chcete-li se dozvědět více, klikněte zde. Přejeme šťastnou ruku při výběru!