Buďte na silnicích vidět za každých okolností

Zanedlouho to bude rok, co začala platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která přikázala všem chodcům pohybujícím se na silnicích za snížené viditelnosti nosit reflexní prvky. Bude tedy čas zhodnotit, zda tento zákon splnil svůj účel – pomohl chránit lidské životy.

Nařízení nevešlo v platnost, aby bylo možné vybírat více pokut. Policisté v prvních měsících naopak pokuty vůbec neudělovali, spíše lidem rozdávali reflexní prvky, aby se pro příště polepšili. Většina těch, kteří reflexní prvky nenosí, to však nedělá z důvodu peněz, vždyť nášivky, pásky či tkaničky jsou záležitostí pár desítek korun. Dělají to spíš proto, že jim přijdou zbytečné. To je ale velký omyl.

Jen díky reflexním prvkům řidič včas zabrzdí

Chodec v modrém oblečení je ve tmě vidět na pouhých 18 metrů. Pokud si vezme bílé, je vidět na 55 metrů. To je však stále příliš krátká vzdálenost, aby mohl řidič včas zareagovat a uhnout. Stihne to pouze, když je chodec opatřen reflexním prvkem. Ten totiž zvyšuje viditelnost na 200 metrů.

Někteří se také mylně domnívají, že postačí, když si zářivě žlutý pásek vezmou v noci. Jenže pod pojmem snížená viditelnost, který se skrývá přímo v novele zákona, se skrývá mnohem více – např. mlha, období ráno před svítáním nebo sněžení.

Svítící ventilky na kolo ochrání vás i vaše děti, buďte na silnicích vidět
Svítící ventilky na kolo ochrání vás i vaše děti, buďte na silnicích vidět

Nejen chodci musí být vidět

Povinnost platí pro všechny účastníky silničního provozu, ať už jdete, běžíte nebo jedete na kole či koloběžce. V takovém případě je lepší si opatřit přímo svítící ventilky a reflexní prvky na jízdní kolo. Když je tam necháte připevněné natrvalo, aspoň na ně nebudete muset neustále myslet.

Doplňky, které vám nebo vaší rodině zachrání život, stojí pár desítek korun. V sortimentu Altima.cz najdete takový výběr, že určitě objevíte i něco pro děti – třeba reflexní 3D přívěsky nebo veselé samolepky. Důležité je učit je bezpečnosti už od útlého věku, aby jednou byly zodpovědnější než většina Čechů, kteří na nařízení stále vědomě kašlou.