5. týden těhotenství, co se děje s našim tělem

V pátém týdnu těhotenství pokračuje embryo ve velice rychlém růstu. Na konci tohoto pátého týdne je veliké zhruba 2 milimetry, tedy jako například sezamové semínko. Embryo má tvar spíše podlouhlý s širší hlavovou částí a ocáskem.

Váha embrya v tomto stádiu se odhaduje zhruba na jeden gram. V tomto pátém týdnu se také začíná u embrya vyvíjet takzvaná neurální trubice, ze které se pozdějí vytvoří mozek, mícha, nervy a také páteř. Tvoří se také oběhová soustava a srdce, které má na počátku tvar písmene S. Na konci pátého týdne začíná srdce jemně pulsovat a embryem začíná proudit krev. Před koncem pátého týdne vzniká také primitivní placenta a pupeční šňůr, které zajišťují výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya.

TIP: užívejte směs probiotik a prebiotik pro maminky a děti

V pátém týdnu se také nejčastěji začínají objevovat příznaky toho, že jeste těhotná. Začíná se hlavně vynechávat menstruace. Také rychle stoupá obsah hormonu HCG ve Vašem tělě, což zajistí případnému těhotenskému testu již poměrně vysokou spolehlivost.

Pokud je test pozitivní, je nasnadě se včas objednat na preventivní prohlídku u Vašeho lékaře. První prohlídka je obvykle naplánována lékařem na osmý týden těhotenství.

Be Sociable, Share!