Historie se opakuje. V minulosti bylo zcela běžné, že žena pletla a šila oblečení pro celou rodinu, a dnes už se šicí stroje do domácností opět vrací. Kdysi byl důvodem nedostatek oblečení, v současné době je motivace trochu jiná. V obchodech toho seženete spoustu, ale některé ženy touží po originálním kousku do svého šatníku nebo prostě rády tvoří.
Ne každá si troufne na ušití sukně či šatů. Ušít povlak na polštářek nebo zkrátit záclony je ale jednoduché. Člověk se u toho zabaví, bude mít radost z toho, co vytvořil, a ještě ušetří. Jenže v ruce šít nelze, takže první překážkou je výběr toho správného stroje.
Co je na tom, vybrat šicí stroj?
I malé dítě vám řekne, že pokud chcete šít, potřebujete šicí stroj. Jenže jakmile začnete po nějakém pátrat, zjistíte, kolik dalších přístrojů je ještě k dispozici. Overlocky, coverlocky, šicí stroje za tři tisíce nebo za deset. Jaký je mezi vším tímto rozdíl a co si má pořídit žena na běžné domácí šití?
Abychom si trochu ujasnili pojmy:
Šicí stroj prostě šije, umí rovný steh a „entl“, neboli klikatý steh.
Overlock lemuje a ořezává. Má dvě jehly, tři až pět nití a nože, které ořezávají přebytečný materiál.
Coverlock vytváří složitější steh, kterým se lemují například trička, hodí se na viditelné lemy.
I šicím strojem můžete obšít okraje, ale nedosáhnete takového výsledku jako s coverlockem. Na druhou stranu to vám v případě, že si šijete povlak na polštář, až tolik nevadí. Pro většinu domácích kreativních švadlenek je tedy nejlepší pořídit si klasický šicí stroj.
Neexistuje něco jako 3v1?
Ne. Stroje jsou technologicky tak odlišné, že je nemožné vyrobit je v podobě jednoho přístroje. Existuje sice kombinace overlock + coverlock, nicméně pokud mezi nimi chcete „přepínat“, musíte vždy přenastavit jehly, navlékací nitě, vypnout nůž atd. Chvíli to trvá.
A co si tedy pořídit?
Jako první určitě klasický šicí stroj. Kdyby vás šití nakonec doopravdy bavilo, obohatíte svou výbavu. A ještě jeden tip na závěr máme. Nesnažte se šetřit nákupem neznámé značky, protože na tu se pak budou hodně špatně shánět nové díly. Vsaďte raději na osvědčené výrobce, například firmu Brother. Takový šicí stroj v případě poruchy opravíte a nebudete muset hned kupovat nový.