Ujasněte si, co od půjčky vůbec očekáváte

Pokud si chcete půjčit peníze, ať už na vybavení bytu, dovolenou, nebo nákup auta, potěší vás rozmanitost současného finančního trhu. Vybrat si můžete, zda se obrátíte na nebankovní společnost, nebo zajdete raději do prověřeného bankovního domu. Ještě než se však pustíte do žádosti o konkrétní půjčku, měla byste si ujasnit, co od ní očekáváte.

I sebelíbivější reklamy mohou být trochu klamavé. Jestliže vám v televizním spotu banka slibuje, že vám poskytne úvěr s úrokovou sazbou 4 %, měla byste vědět, že za takovým lákadlem je vždy nějaký háček.

Bankovní, nebo nebankovní půjčku?

Záleží na tom, zda to má být krátkodobá půjčka, či dlouhodobá půjčka. Potřebujete větší obnos peněz? V takovém případě se rozhodně nevyplatí krátkodobá varianta, protože u ní se většinou dočkáte pouze několika tisícovek, maximálně tak dvaceti tisíc korun. Částka by však neměla být to jediné, o co byste se měla zajímat. Zohledněte i další kritéria.

Ideální je využívat online nástroje, jež slouží ke srovnání půjček, ať už bankovních, či nebankovních. Uděláte si tak představu o tom, co který poskytovatel nabízí a za jakých podmínek, jaká by byla měsíční splátka, úroková sazba a RPSN.

Usnadněte si výběr půjčky

V případě, že peníze potřebujete na konkrétní věc, můžete sáhnout po účelové půjčce. Jestliže však chcete finance investovat do více věcí, pak vám přijde vhod neúčelový produkt. Počítejte ale s tím, že u druhé možnosti je vyšší úroková sazba.

V bance navíc potřebujete spoustu dokumentů a podkladů včetně potvrzení o příjmech. U nebankovních společností jsou podmínky pro získání půjčky mírnější. Dokonce se dají sjednat nebankovní půjčky online, a tím šetříte spoustu času. Sice i banky nabízejí sjednání online, ale nakonec stejně musíte přijít smlouvy podepsat přímo na pobočku.