Angličtina pro samouky

Samostudium angličtiny je v dnešním digitálně propojeném prostředí mnohem jednodušší než kdykoliv předtím. Když je k dispozici internet, celý anglicky mluvící svět máte doma jako na dlani. Dnes vám přinášíme několik užitečných tipů pro úspěšné samostudium cizího jazyka.

Klíčová je silná motivace a dlouhodobé zacílení

Vnitřní motivace a zaměření na cíl vás totiž povede ke skutečným výsledkům. Pokud se rozhodujete pro samostudium angličtiny, v otázce motivace máte nejspíš jasno. Víte, z jakého důvodu se chcete jazyk učit a naučit.Děláte to primárně pro sebe. A to je pro učení se čemukoliv vždy velké plus. Vnitřní motivace je nejsilnější hnací motor. Výzvou pro vás potom bude otázka výdrže.

Jak tedy vydržet a ve snaze nepolevit?

1.   Sepište si pro sebe dlouhodobé cíle

Buďte konkrétní a názorní. Potřebujete svou angličtinu zdokonalit pro dosažení vysněné pozice v zaměstnání? Chcete vycestovat do exotických destinací a tam se potřebujete domluvit? Nebo byste třeba jen rádi sledovali filmy a seriály v původním znění pro dokonalé vychutnání jejich atmosféry? Zaznamenejte si svůj soukromý cíl tímto způsobem. Tedy nejen to, že se chcete naučit anglická slovíčka. Ale i konkrétní výstupy. Když se vaše motivace začne vytrácet, k záznamu se vraťte. Tento krok vám pomůže znovu obnovit chuť k učení, když to bude třeba.

2.   Postupujte po menších krůčcích

Dlouhodobé cíle jsou skvělé k připomenutí, proč jste vůbec se samostudiem angličtiny začali. Dílčí úspěchy vám potom budou přinášet pocit radosti a uspokojení. To je velmi důležité pro udržení motivace dále studovat.

Dělejte si třeba týdenní plány. Příklad: Tento týden se naučím nepravidelná slovesa. Takový úkol si můžete klidně rozdělit i na více týdnů. To je na vás. Důležité je, že máte plán a po předem dané době můžete zhodnotit dílčí úspěch. Vidíte postup a to vám pomáhá zůstat na cestě.

3.   Učte se hravě

Vzpomínáte na výuku angličtiny ve škole? Spousta lidí se anglicky ve škole doopravdy nenaučí. Znají anglická slovíčka, gramatické poučky, umí odpovědět na základní otázky. Ale neumí jazyk aktivně používat.

Kdykoliv je to možné, mluvte, dopisujte si, chatujte. A nestyďte se. Můžete komunikovat třeba přes internet. Klidně i s rodilými mluvčími. Samozřejmě při zachování všech bezpečnostních zásad.

Pokud je takový způsob aktivního užívání jazyka pro vás poněkud nepřehledný, využijte raději online kurzy angličtiny. V bezpečném prostředí se učíte jazyk efektivně a zcela podle svých časových možností. Jedná se vlastně o takové zdokonalené samostudium. Online lekce také velmi dobře fungují jako prevence ztráty motivace.

Směle do toho!

Teď už víte, jak na to. Zbývá jen nejdůležitější krok. Začít. Rozhodně se nebojte a jděte do samostudia s tím, že učit se cizí jazyk může být skutečná zábava. Přejeme vám spoustu úspěchů a vytrvalosti na cestě k ovládnutí angličtiny.