Útrapy devátého měsíce

Už je to skoro za vámi. Jste v devátém měsíci, porod na spadnutí. Tak kdy už to bude a co vás v cílové rovince čeká?
Devátý měsíc bývá kritický, už proto, že po té dlouhé době je to velký nápor na tělo i na psychiku. Bříško už je hodně velké, v čím dál víc se objevují otoky, křeče v nohou, bolesti zad…. Bolestivé jsou také pohyby vašeho drobečka, protože roste rychle, a tak má stále méně prostoru, a každé jeho šťouchnutí je pěkně znát.

Přechodné fyzické handicapy

Čekají vás také bolesti v kyčlích, obtížnější obratnost, takže se připravte na to, že dříve zcela obyčejné věci, jako je třeba zavázat si tkaničky u bot, budete dělat s asistencí partnera nebo přeladíte na jinou, snadno nazouvatelnou obuv. Mohou vás zaskočit i návaly horka a s nimi spojené pocení, a tak si dávejte vlažnou sprchou, třeba i několikrát denně. Pokud vás často svědí vypjatá kůže na bříšku, důkladně ji promazávejte jako prevenci proti vzniku strií.

Jídlo a spánek odepřeny

Další potíž na vás číhá ohledně stravování. Čím větší je bříško, tím méně jídla se do vás vejde, ale zvýšenou námahou ovšem tělo spaluje víc kalorií, takže vás bude trápit vlastně pořád tak trochu hlad, a přitom se nebudete moci pořádně najíst. Dejte si v takové situaci třeba hroznový cukr, pomůže překonat pocit neustálé hladovosti.
Se spánkem vás čekají také obtíže. Ležet můžete vlastně jen na boku, navíc potřebujete často na záchod, protože miminko tlačí na močový měchýř. Přesto se snažte co nejvíce odpočívat nebo se pokusit zdřímnout si i během dne.

TIP: na záněty močového měchýře zvolte Urosal Lady

Nápor na psychiku

Méně viditelné ale neméně zásadní jsou psychické změny, které poslední dny před porodem provázejí. Asi jen málokterá z vás se vyhne obavám z porodu samotného, z toho, co bude potom a jak to všechno zvládnete. Není dobré se těmto pocitům příliš poddávat, ale pokud se objeví, bavte se i nich se svými blízkými a partnerem. Cítit se tak trochu pod psa a nejistě v devátém měsíci je zcela přirozené… Mnohé otázky vám mohou však vyjasnit předporodní kurzy vedené zkušenými porodními asistentkami, které pořádá téměř každá porodnice.

Těsně před velkou chvílí

Dostavují-li se u vás v devátém měsíci těhotenství náhlé návaly energie a neustále byste chtěla uklízet a přerovnávat byt, vypadá to, že vaše chvíle už je opravdu na spadnutí. Když se k tomu ještě přidá mánie vyvařovat, aby až nebudete doma, manžel neumřel hlady, zastavte se, protože byste se opravdu neměla přepínat. Už se to blíží… A až nastane ta vaše velká chvíle, na všechny tyto útrapy posledního měsíce okamžitě zapomenete, na to je garance téměř stoprocentní!