Rum: historie a zdravotní využití

Když slyšíme slovo „rum“, pak si vzpomeneme na piráty, kteří pijí tento nápoj ve filmech a v dobrodružné literatuře: No, kdo neslyšel píseň „Yo-ho-ho a láhev rumu!“?

Trocha historie rumu

Piráti rum opravdu milovali, ale jeho historie se začala psát již ve staré Číně a Indii. Nyní je považována za rodiště rumu Střední Amerika: sláva rumu je zde dodnes – Jamajka, Portoriko a Kuba, přestože produkce rumu pro průmyslové účely začala, s největší pravděpodobností, na Barbadosu, v XVII století.

V koloniích byly otevřeny továrny na jeho výrobu, příkladně Britové vyráběli rum na Jamajce od roku 1665, kdy byl tento nápoj vysoce ceněn, a dokonce se podařilo přenést některé z tajemství výroby rumu do Velké Británie, kde se začal vyrábět. Je třeba říci, že si dnes výrobci pečlivě střeží tajemství přípravy rumu.

V XVII-XVIII století popularita nápoje vzrostla a dokonce se přirovnával ke zlatu.

V XIX století poprvé přestal být „nápojem pro chudé“, výrobní technologie se neustále zlepšuje.

Zdravotní využití rumu

Samozřejmě, že s pomocí rumu zmírníte stres, zahřeje váš na těle i duši.

Horký obklad s rumem pomáhá při revmatismu nebo ischiasu, zmírní nejen bolest, ale také zánět.

Rum se úspěšně používá jako léčivá tinktura; má antibakteriální účinek a zlepšuje chuť k jídlu.

Při nachlazení, chřipce a bronchitidě se doporučuje směs rumu (30-40 ml) citronové šťávy a medu 3-4 krát denně. Na 100 ml rumu se dává- šťáva z citronu a 1-2 polévkové lžíce přírodního medu. Ideálně používat u angíny, faryngitidě, a další.

S pomocí rumu můžete zmírnit mnoho onemocnění horních cest dýchacích a urychlit regeneraci. Ingredience – sklenice mléka s kaší česneku (4-5 stroužky) a strouhanou cibulí, přidejte 1 lžičku medu a 1-2 lžíce silného rumu. Dokonce jej můžete dát dětem – 1 lžička 3-4 krát denně, dospělým – 1-2 lžíce, ale užití by mělo být prokonzultováno s lékařem, stejně jako u všech populárních receptů.

Rum se taktéž používá pro kosmetické účely – vyrábějí se prostředky pro péči o vlasy a pokožku.

Maska s rumem vám zpevnění pokožku na obličeji. Ingredience – (1 lžíce) medu (1 čajová lžička) strouhané dužiny z okurky, rajčata (1 lžička) a vaječná bílkovina. Složky se důkladně promísí do pěny, aplikujte po dobu 15 minut na čistý obličej a krk; smyjte teplou vodou.

Rum posiluje vlasy a urychluje jejich růst. Používá se směs rumu a lopuchu (1: 1). Tato směs se aplikuje na kořínky vlasů po dobu jedné hodiny, zakryjte fólií a tlustým ručníkem poté umýt šamponem.