Tip na výlet: Přemyslovský hrad

Přemyslovský hrad je národní kulturní památkou a zároveň nejvýznamnějším hradním areálem u nás. Najdeme ho na Václavském pahorku v historickém centru Olomouce.

Původně byly v Olomouci dva hrady, „starý“ a „nový“. Ten „starý“ byl později zbořen. Z „nového“ hradu vznikla později kaple sv. Barbory. Na místě bývalého „nového“ hadu byl vystavěn románský palác, z kterého se dochovaly obvodové zdi a sdružená románská okna s nádhernou výzdobou hlavic sloupků. V prostoru této budovy byl 4. srpna 1306 zavražděn poslední český král z rodu přemyslovců. V 16.století byla budova děkanství přestavěna do renesančního slohu a připojena k paláci. Barokní přestavba byla vytvořena v 18.století. Chvíli zde pobýval jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart. V letech 2000 až 2006 prošel areál rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 2006 je hrad sídlem Arcidiecézního muzea Olomouc.

premyslovsky-hrad
Přemyslovský hrad

V letní sezóně je přístupna vrcholně gotická křížová chodba a pozdní gotická kaple sv. Jana Křtitele a Arcidiecézního muzea. Pro návštěvníky je dále přístupná katedrála sv. Václava se stálou expozicí v kryptě.

One thought on “Tip na výlet: Přemyslovský hrad

Comments are closed.