Připadáte si unavení a vyčerpaní? Možná vaše tělo postrádá kyselinu listovou!

Hlavní funkcí kyseliny listové je správné využití vitamínu B12 stejně jako bílkovin, tuků a sacharidů. Důležitou funkci však má i při při metabolismu aminokyselin a nukleových kyselin, které jsou nositeli dědičné informace.
Nedostatek kyseliny listové se projevuje chudokrevností, únavou, slabostí, dechovou nedostatečností, podrážděností, nespavostí, zapomnětlivostí a zmateností. Zvýšenou potřebu kyseliny listové také mají kojící matky. Mateřské mléko s dostatečným obsahem kyseliny listové má pozitivní vliv na růst dítěte. Kyselina listová se vyskytuje v játrech, ledvinkách, mase, listové zelenině, čerstvém ovoci, pivovarských kvasnicích a kvasnicovém výtažku, pšeničných klíčcích a luštěninách.

Důležitý vitamín B12

Nesmírně důležitý ovšem pro tělo je i již zmíněný vitamín B12 (kyanokobalamin). Jeho nedostatek dokonce může mít za následek degeneraci nervového systému, která vede k poruchám hybnosti a řeči. Vitamín B12 se pro změnu vyskytuje v potravinách živočišného původu, zvláště v játrech, mase, ledvinkách, rybách, ve vaječném žloutku, mléčných výrobcích, především v sýrech, v obohacených obilninových výrobcích, pivovarských kvasnicích. Stopy vitamínu ale najdeme také v kvasnicovém výtažku.

Kyselina listová v potravě

Spoléhat se na přísun kyseliny listové (stejně jako jiných vitamínů včetně B12) v potravě ovšem může být ošemetné. Obzvláště pokud trpíte jejím výrazným deficitem. Problémem je, že vlastně nevíte, jaké množství kyseliny tělu dodáváte. Nehledě na to, že konvenční zemědělství spoustu potravin o důležité vitamíny, minerály a stopové prvky připravuje. I ti, kteří se domnívají, že konzumují velké množství ovoce a zeleniny, ve finále mohou trpět jejich nedostatkem. Sázkou na jistotu v tomto ohledu jsou kvalitní doplňky stravy, v nichž je obsah daného vitamínu či minerálu jasně specifikovaný.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Doporučované denní množství kyseliny například najdete v přípravku Kyselina listová Super z portfolia renomované společnosti Naturvita specializující se na výrobu přírodních produktů a přípravků pro zdraví a krásu. Konkrétně přípravek Kyselina listová Super je mimo jiné součástí jedinečného podzimního balíčku, v němž spolu s kyselinou listovou najdete i přípravky Biosil Plus, Extra C, Hořčík + B6, Vitamín K2 + D3, Vápník z moře + vitamín D3. Tento unikátní podzimní balíček přímo nabitý vitamíny a minerály, s nimiž zimu přečkáte bez úhony, je k sehnání na internetové lékárně gigalekarna.cz, a to za velmi slušných 490 Kč. Jeden přípravek vás tak vyjde na zhruba 80 Kč.