1 týden těhotenství, co se děje?

1 týden těhotenství

Běžně se těhotenství počítá na 40 týdnů (+- dva týdny), celkem tedy devět měsíců. Porodníci a gynekolové těhotenství počítají na deset lunárních měsíců.

1 týden těhotenství, co se děje?

Neděje se v podstatě nic, i přesto, že doufáte, že jste těhotné, je ještě velice brzy na nějaké závěry. V prvním týdnu těhotenství ještě nemáte žádné stavy spojené s těhotenstvím. Zkuste se nestresovat, stres vyplavuje do těla stresové hormony, které mohou ovlivnit pohyblivost vejcovodů a prokrvení děložní sliznice.

1 týden těhotenství, co se vlastně stalo?

Proběhla ovulace, ve vaječníku dozrál Graafův folikul, praskl a vajíčko se společně s tekutinou přesunulo do vejcovodu. V tuto chvíli bylo na oplodnění 24 hodin, pak jsou dvě možnosti. Pokud neotěhotníte, vajíčko zanikne a bude vyloučeno při menstruaci spolu s děložní sliznicí z děla ven, hladina progesteronu klesá. Pokud otěhotníte, progesteron v krvy stoupá, děložní sliznice se ztlušťuje, aby byla připravena pro uhnízdění vajíčka. Oplodněné vajíčko cca 5 den se posouvá do dělohy a v průběhu cesty se postupně dělí (rýhuje). V průběhu 5 až 6 dne vzniká z vajíčka blastocysta a začíná tím proces uhnizďování. Tato chvíle je často rozhodující, zhruba 40% blastocyst se nepodaří uhnízdit a zanikají, následně jsou odplaveny z děla při menstruaci.

Jakou cestu musí urazit spermie k vajíčku?

 

Spermie, která zvítězíla, musela překonat reálně asi 15centimetrovou vzdálenost. Při její velikosti 50–70 mikrometrů je to ohromný výkon. V ženině těle spermie přežívají 3 až 4 dny, ale oplodnit vajíčko mohou pouze po dobu 48 hodin.

To tedy k 1 týdnu těhotenství, v dalších článcích si popíšeme další týdny těhotenství.

2 thoughts on “1 týden těhotenství, co se děje?

Comments are closed.