10 kroků k jednoduššímu životu

Mám ráda prázdno. Pro někoho to může vypadat jako konec, ale já v nicotě naopak vidím počátek všeho. V praxi se to projevuje zejména tak, že nejmilejší hudba pro mě je ticho, minimalistické interiéry mi přijdou fakt hezké, co nepotřebuji, to vyhodím (ano, pár věcí už jsem kvůli tomu kupovala dvakrát). Obecně se snažím tak nějak vyjít, vystačit si s tím, co už mám.

Věřím, že čím méně věcí máte, tím lépe vidíte podstatu. To důležité. A nemluvím jen o věcech, ale i o informacích, zážitcích, přátelích. Není důležitá kvantita, ale kvalita. A tu v hromadě stěží najdete. Myslím, že v tom spočívá kouzlo starých časů. V pomalém plynutí a někdy až zdánlivé nehybnosti. Život pak je jednodušší, protože na něj zkrátka máte čas. Ne, že neustále vlajete za novými trendy, ale sami sebejistě kráčíte svou cestou.

Dnes se zaměřím na pár vychytávek, jak si život zjednodušit. Jak se téměř bezbolestně odstřihnout od nepodstatných starostí, které vám komplikují každý den.

Účty plaťte ihned

Vykašlete se na dobu splatnosti a jiné zdánlivě úhybné manévry. Ne. Musíte myslet na včasné odeslání platby a zbytečně vám to žere mozkovou kapacitu. Jakmile přijde účet, tak ho prostě uhraďte.

Na co nemám, to si nekoupím

Reklama je mocná čarodějka. Vím to, dělala jsem v marketingu. Snažte se kupovat to, co skutečně potřebujete. Poznáte to jednoduše, stačí se zeptat sám sebe: “Jak jsem bez této úžasnosti doteď žila?” Nijak špatně, že ano.
Ještě šílenější je půjčovat si na nákupy. Opravdu si myslíte, že do sedmi let váš plat vzroste minimálně o 15%? Sedm let je maximální doba splatnosti spotřebitelských úvěrů a 15% je zase obvyklá úroková sazba. Ne? V tom případě se po dobu sedmi let budete muset o minimálně 15% uskrovnit. Stojí vám to za to?

Zredukujte spam v e-mailové schránce

Nečtete to? Tak to odhlašte. A když to nejde, nahlaste nevítané maily jako spam. Pokud někde nakupujete, opravdu nemusíte zaškrtávat políčko k přihlášení odběru novinek od prodejce. Ba co více, často ho musíte odškrtnout. Když něco stahujete, dávejte si pozor, abyste si nestáhli i doplňky do vyhledávače (Toolbars), které pak člověku komplikují život.

Nemusíte být stále on-line

Když na počítači pracujete, odpojte se od Facebooku, zavřete e-mail, Skype, Twitter, ICQ a jiné vymoženosti, které slouží k neustálému rušení a otravování.
Byly doby, kdy jsem denně pomalu každé dvě hodiny kontrolovala maily a Facebook. Už jsem z toho vyrostla. Stačí jednou denně. A nic se nestane. Fakt.
Jestli máte nastavené v e-mailu, že každý přijatý e-mail se vám zobrazí jako SMS upozornění na mobilu, tak to zrušte. 99% mailů počká. Ten, kdo něco opravdu potřebuje, ten mi zavolá na mobil.

Plánujte vaření

Nejenže ušetříte, ale vyhnete se každodennímu stresu 10 hodiny dopolední: “Co proboha dneska budu vařit?”

Vytvořte si každodenní rutinu

Neznamená to, že denodenně děláte to samé. Jen je dobré stanovit si, kdy zhruba vstávám, co budeme dělat dopoledne (vařit? procházka? hraní? učení? uklízení?) a co odpoledne. Když budete chodit spát přibližně ve stejnou dobu, bude se vám taky podstatně lépe usínat. Děti potřebují nějaký řád, je s nimi potom podstatně méně práce.
Rutina vám také uvolní mozek na vymýšlení lepších věcí než rozhodování se, co vlastně dnes budu dělat.

Vyhněte se srovnávání s kýmkoliv

Vaše životní situace je unikátní. Vy sama jste unikát. Dnes jste neměli ani jedno teplé jídlo a vaše matka by to přes srdce nepřenesla? Svět se nezboří. Netřídíte odpad? No a co. Nekojíte a používáte papírové plenky? I pro to existují dobré důvody.
Když se k něčemu rozhodnete, netrapte se výčitkami svědomí a zkrátka to udělejte, jak nejlépe umíte. Pak se přece není za co stydět. Díky této zásadě se také vyhnete zákeřnému typu lidí, kteří skrze srovnávání s vámi manipulují. (Minulý měsíc jste byla mezi pěti nejlepšími prodejci, co se stalo, že teď máte poloviční výkon? Kdyby ses snažila, už dávno máš lepší práci, vždyť skoro každá s tvým vzděláním má aspoň dvacet tisíc měsíčně…)

Naučte se vyhazovat

Co jsem rok nepotřebovala, to nepotřebuji nikdy. Občas to jde prodat. Většinou ne. Dobrý důvod k pravidelným příspěvkům na ekodvůr.
Čím méně věcí vlastníte, o to méně věcí se musíte starat. Uklízet, hledat, čistit, pojišťovat…

Dokončujte to, co jste začali

To je obzvláště těžký úkol pro maminky na mateřské, které obvykle dělají tři věci najednou. Ale aspoň se o to snažte (spolu se mnou :-)). Když začnu zalévat kytky, chci je zalít všechny. Když rozvařím oběd, chci ho i dovařit. Když začnu psát článek….. občas ho i dopíšu. Je to boj. Ale ke konci dne máte aspoň pár položek, u kterých si můžete říct: “Zvládla jsem to.”

Naučte se říkat ne

Odborně se tomu říká asertivita. Jestli se na tak radikální krok necítíte, zkuste třeba tyto fráze:
“Vůbec se mi do toho nechce. Jsem na tyhle věci úplně levá.” (pozvání na charitativní výrobu vánočních ozdob)
“Naprosto ti věřím, že to zvládneš sám.” (dítě chce šťávu)
“Na tohle se vůbec necítím. Najdi si někoho, kdo se v tom vyzná.” (zkrácení džínů na míru)
“Vypadáš jako dospělý člověk, který umí nakupovat.” (přítel byl zvyklý, že mu prádlo a ponožky kupuje maminka)
Opravdu nemusíte řešit všechno. Je na vás, kde si nakreslíte hranici.

Znáte nějaký další způsob, jak si zjednodušit život?