Dle mého názoru neexistuje náročnější povolání než matka na mateřské dovolené. Bezmezně obdivuji zejména maminky dvojčat, které fungují bez babiček. S několika takovými jsem nedávno virtuálně hovořila a mezi neustálým odbíháním od monitoru jsme se shodly na několika pravidlech, jak se z toho nezbláznit. Zde jsou, na zlatém podnose.
1. Choďte spát zavčasu
abyste byla schopná vstát s dětmi brzy ráno. Měla byste spát aspoň šest hodin v kuse. Něco málo spánku se dá nahnat v poledne, ale není to totéž jako pořádný noční odpočinek.
2. Pokud je to aspoň trochu možné, nařiďte si budíka o půl hodiny před vstáváním dětí. Máte půl hodiny na to, abyste se dala dohromady a v klidu se nasnídala. Věřte mi, tento zvyk má sílu změnit celý den.
3. Maximum věcí si připravte už večer
Jde nachystat dětem (a muži) svačinky, oblečení, vytáhnout z mrazáku zítřejší oběd, postavit do předsíně tašku s prázdnými flaškami do obchodu… Večer to se zbytky energie ještě zvládnete. Ráno si na to nemáte šanci vzpomenout a budete se zbytečně nervovat. Čím dříve se tento bohulibý zvyk naučí vaše děti (váš muž, ale tam je to nejisté), tím lépe pro vás.
4. Plánujte vaření
Vaše návštěvy to asi pobaví, když na nástěnce uvidí jídelníček na příští týden, ale vy jim můžete s klidem oznámit, že do obchodu chodíte dvakrát týdně a v kuchyni strávíte o polovinu času méně.
5. Denně nebo obden naplňte a pusťte pračku a myčku. Ustanovte si žehlící večer, nebo si zvykněte žehlit každý večer trošku. Obzvláště rafinované hospodyňky pustí manželovi formuli jedna a postaví ho za žehlící prkno. Trička a ručníky přece zvládne. Ne? Tak to bude muset běžet program podle mě. Cílem tohoto bodu je, abyste se co chvíli nebrodili špinavým prádlem a nádobím s pocitem naprostého zmaru.
6. Každý večer
vyskládejte myčku nebo umyjte nádobí a utřete kuchyňskou linku a stůl z největší špíny. Ráno pak vypadá hezčejší i když je pod mrakem.
7. Najděte pro všechny věci své místo
Protože jenom tak je šance je uklidit. Pečlivě si rozvažte než koupíte něco nového. Dobrá strategie je jedna věc dovnitř – jedna ven. Když domů přinesu něco nového, musím vyhodit něco jiného, co už nepoužívám. O všechny věci se člověk musí starat, což zabírá čas, energii i peníze.
8. Ustanovte si večerní a podvečerní rituály
Večery jsou krizové, protože už nikdo nemá energii na urovnávání sporů. Ale když všichni ví, že se udělá logopedie – pustí se pohádky – vyskládá myčka – uklidí hračky v pokoji – jdeme se umývat – čte se pohádka – zhasíná se, zbývá méně místa na hádky. Rutina předchází problémům. Ne, že by se občas nevyskytli malí vzdorovači a velcí Vševědi, ale zítra po nich zase budu chtít totéž a pozítří zase.
9. Naučte se říkat ne
Děti potřebují matku. Ne služku. Berte za svůj úspěch každý krůček k jejich samostatnosti. Oceňte, že si umí udělat šťávu, najdou si pyžamo a utřou bratrovi nos. Existují také lidé, kteří považují za určité privilegium, že vás o něco požádají. Že ve vás mají takovou důvěru. Pozor na ně. Nebojte se říct, že na to nemáte čas, energii, náladu. Rozhodně se jim nesnažte vymluvit samotný nápad. (Ano, mohla bych tě doučovat anglicky, vím, že by ti to v práci pomohlo. Ale já na opravdu už večer nemám sílu.) Jakmile sdělíte své pocity, emoce, těžko s vámi budou polemizovat. Jsou to přece vaše pocity, že.
10. Najděte si čas jenom pro sebe
Ano, maminka zase sedí u počítače. A je jí tam dobře. A ještě hodinu tam sedět bude. Proč ne, každý přece potřebuje občas vyčistit hlavu. Nemějte z toho výčitky svědomí.