Udržovat své cévy a oběhový systém v nejlepším pořádku – to by mělo být absolutním základem péče o svůj organismus. Nemoci oběhové soustavy jsou koneckonců největšími zabijáky v Česku. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak funkce kardiovaskulární soustavy podpořit. Čaj na cévy, česnek, vyvážená strava… V tomto článku toto vše probereme!
Čaj na cévy zkrátka funguje
A to i ten docela obyčejný černý nebo zelený. Pijáci čaje mají v tomto podle řady studií oproti jeho nepijákům podstatnou výhodu. Čaj je bohatým zdrojem flavonoidů, které mají prokázané pozitivní účinky především na správnou funkci cév, ale dokážou pomáhat i v mnoha dalších ohledech. Pro maximální efekt pak samozřejmě existují speciální čaje a bylinné směsi, které pozitivní účinky na oběhovou soustavu ještě násobí. Mezi byliny, které v těchto čajových směsích figurují nejčastěji, patří kromě samotného čaje například:
- Hořec
- Pohanka
- Náprstník
- Hloh
A samozřejmě celá řada dalších více či méně exotických bylin. Společně pak tyto směsi aktivně působí proti hromadění krevních destiček, rozpouštějí lipidy usazující se na cévních stěnách a při pravidelném užívání pak dokáží rovněž snížit hladinu cukru v krvi, stabilizovat krevní tlak, posílit imunitní systém či pomoci při únavě a stresu. Fungují také jako antioxidanty. Jejich pozitivní dopad tak může přesahovat i do dalších sfér lidského zdraví.
Obecným pravidlem při užívání zdravotních i obyčejných čajů by pak mělo být především – Nesladit příliš! Přeslazování je nejčastějším nešvarem dnešního stravování, a nadmírou cukru pak nejen limitujete pozitivní dopad čaje, ale navíc si zaděláváte i na další problémy do budoucna!
Česnek je bezmála zázračným všelékem
Česnek je mnohem více, než jen pikantní přísadou Vašich jídel. Dalo by se říci, že jeho účinky na lidské zdraví jsou prakticky nepostradatelné. Jejich výčet by si zasloužil celý článek sám o sobě, my se zde nicméně zaměříme především na to, jakým způsobem působí na kardiovaskulární soustavu. Podle lékařských výzkumů je totiž česnek významným faktorem při odbourávání a redukci cévního plaku, což je nahromaděná hmota tuku a bílých krvinek na cévních stěnách. Dokáže rovněž snižovat hladinu cholesterolu i krevní tlak.
Vyvážená strava je nejlepší prevence budoucích problémů
Přebytek tuku a soli – škodlivost této kombinace není třeba příliš zdůrazňovat. Pokud to myslíte se zdravým stravováním vážně, bude třeba odstranit či alespoň velmi omezit:
- Nasycené mastné kyseliny. Ty najdete především v sádle, tučných mléčných výrobcích, tučném mase, či třeba v palmovém oleji. Všechny tyto produkty přispívají ke zvýšení hladiny „špatného“ cholesterolu, který se pak usazuje v cévním systému.
- Transmastné kyseliny. Tyto průmyslově vyráběné tuky můžete nejčastěji najít například ve fastfoodové stravě, brambůrcích, krekrech, sušenkách či majonézách.
Naopak bude do Vašeho jídelníčku třeba zapojit následující potraviny:
- Ryby, jako jsou losos či makrela – nejlépe jedené za studena
- Vlašské ořechy
- Výše zmíněný česnek
- Listovou zeleninu – zelí, špenát, salát, kapusta
- Paprika a mrkev
- Vejce
Právě listová zelenina, paprika, mrkev a vejce obsahují lutein, což je karotenoid, který hraje důležitou roli při prevenci degenerativních onemocnění cévních stěn. Lutein je také důležitý k ochraně lidského zraku.
Samozřejmostí by pak mělo být omezení alkoholu a cigaret a dostatek pohybu – ale to již bezpochyby víte!
Znáte nějaké další produkty, které byste do našeho seznamu rádi přidali? Podělte se s námi o ně! Myslíte při nakupování potravin na svoje zdraví, nebo především na své chutě? Co byste doporučili pro boj s nemocemi oběhového systému či pro jejich prevenci Vy? Zanechte nám komentář!