Pronájmy bytů v Hradci Králové jsou dnes hotové terno. Za 2+kk můžete inkasovat i víc než 11 tisíc měsíčně, jen nezapomeňte na „exekuční doložku“!

Pronájem bytu v Hradci Králové vám může do rodinného rozpočtu pravidelně přinášet velice zajímavou částku. Vlastníte zde kupříkladu středně velkou nemovitost o dispozici 2+kk či 2+1? Ty patří dnes zejména v našich větších městech k nejžádanějším a v Hradci tomu rozhodně není jinak. Poptávka po pronájmech tu navíc stále roste a podobně jsou na tom alespoň prozatím i činže. To dělá z vlastnictví bytu v tomto krajském sídle poměrně lukrativní záležitost. Víte, co přispělo k této pro vás tak příznivé situaci především? A slyšeli jste už o tzv. „exekuční doložce“, která vám jako majitelům nemovitosti může zajistit klidnější spánek?

Pronajímat byt se dnes rozhodně vyplatí

A není divu, že se taková věc v současnosti vyplácí víc než kdy v minulosti. Činže v České republice totiž jen za posledních 5 let stouply v průměru o nějakých 40 % a jejich růst se zejména v nejžádanějších lokalitách stále ještě zcela nezastavil. K místům, kde za váš byt můžete měsíc co měsíc inkasovat velmi slušné peníze, patří krom zdaleka nejdražší Prahy například Brno, Olomouc, Plzeň či právě Hradec Králové. Praha je mimochodem jak na čele žebříčku nejvyšších činží, tak pochopitelně i na prvním místě pokud jde o ceny nemovitostí nebo tempo jejich zdražování. Například nové byty zde meziročně podražily o více než 7 % a metr čtvereční tak zájemce vyjde v průměru na 108 tisíc korun.

Nejčastěji požadované činže ve větších městech (2.Q/2019)

Město 1+kk 2+kk
PRAHA 11 000 – 13 000 Kč 15 000 – 17 000 Kč
BRNO 9 000 – 10 500 Kč 12 500 – 14 000 Kč
OLOMOUC 8 000 – 9 000 Kč 10 500 – 12 500 Kč
H. KRÁLOVÉ 7 500 – 9 000 Kč 10 000 – 12 000 Kč

2 hlavní důvody stojící za růstem činží

Proč rostou činže už několik roků po sobě a proč takovým tempem? Odpověď je poměrně jednoduchá. Stojí za tím rostoucí poptávka po pronájmech, která je nejvýraznější zejména v posledních třech letech, to je zřejmé. A co patří k hlavním příčinám stále stoupající poptávky? Nyní jde především o tyto dva nejsilnější faktory:

1.EXTRÉMNĚ VYSOKÉ CENY NEMOVITOSTÍ

  • Ceny nemovitostí u nás dosáhly úrovně, která je mimo možnosti čím dál širších vrstev populace. Logicky se potom ti, kteří bydlet nutně potřebují a na vlastní střechu nad hlavou nemají dostatek prostředků, rozhlížejí na trhu s pronájmy. Roste tedy poptávka a v návaznosti na to i činže, jelikož vhodných bytů u nás není stále k dispozici dostatek. V této souvislosti stojí možná za zmínku i fakt, že podle nedávno zveřejněného průzkumu, by cca 10 % lidí řešilo tuto pro ně nepříznivou situaci rovnou znárodněním.Nezbývá než věřit, že k něčemu podobnému nikdy nedojde. Mnozí z nás si snad ještě pamatují, jak to tu vypadalo před rokem 1989. Je totiž téměř jisté, že jakékoliv zásahy podobného druhu nás nakonec mohou do těchto časů spolehlivě vrátit.

2. PŘÍSNĚJŠÍ PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ HYPOTÉKY

  • Poptávka po nájemních bytech u nás silně převyšuje nabídku i z důvodu zpřísnění podmínek u hypoték a to zejména ve velkých městech. Nová pravidla začala platit v říjnu 2018 a to přičiněním České národní banky, která se tak snaží zabránit tomu, aby si peníze půjčovali i lidé, u nichž je vzhledem k jejich příjmům poněkud vyšší pravděpodobnost budoucích potíží se splácením. Vedlejším, byť předem předpokládaným efektem těchto změn, je samozřejmě rozšíření počtu obyvatel odkázaných na nájemní bydlení a to o ty ze zájemců, kteří nově na půjčku nedosáhnou.

Roste poptávka po menších bytech

Nejvíce poptávané jsou momentálně dispozice 1+kk (1+1) nebo 2+kk (2+1), které tvoří v některých lokalitách až tři čtvrtiny všech pronajatých nemovitostí určených k bydlení. Je to pochopitelně dáno relativně nižší činží, která je u nich v porovnání s většími byty požadována. Nejkomplikovanější to mají opět zájemci v naší metropoli, kde jsou činže opravdu až extrémní a právě malometrážní byty mizí z trhu s pronájmy závratnou rychlostí. Situace v Brně, Olomouci nebo zrovna třeba v Hradci je však z pohledu těchto lidí jen o něco málo příznivější.

Kdo však může hovořit o „zlatých časech“, to jsou bezesporu majitelé takovýchto realit. Patříte k nim také? Pak byste měli vědět, jak se co nejlépe bránit proti případným neplatičům.

Doložka přímé exekuční vykonatelnosti

Solidní obranu proti neplatiči vám dnes může poskytnout tzv. doložka přímé exekuční vykonatelnosti. Věřte, že má určitě svůj smysl. Stačí si uvědomit, že i tam, kde jsou vybírány pouze regulované a tedy zpravidla o dost nižší činže, se lze s neplatiči setkat , i když by hrazení o poznání menšího nájmu nemělo lidem dělat problémy. Co teprve ve vašem bytě, za který hodláte pochopitelně požadovat tržní činži? I vám se může stát, že člověka, jemuž vaši nemovitost poskytnete, nedokážete na začátku příliš dobře odhadnout a dříve či později vám začne dlužit. Nehledě na to, že se i celkem solidní nájemník může dostat do potíží a to třeba kvůli ztrátě zaměstnání.

K čemu je taková doložka dobrá?

Ve chvíli, kdy budete s novým nájemníkem podepisovat smlouvu, přimějte ho rovnou podepsat i tuto doložku. Jejím podpisem se totiž zaváže k tomu, že přestane-li platit činži podle dohodnutých podmínek, může být ve stanovené době vystěhován exekutorem. Musí jít však o smlouvu na dobu určitou, na to pozor! Jako pro vlastníka je to pro vás rozhodně výhodné, protože případné soudní tahanice o vystěhování někoho, kdo vám dluží, ale opustit nemovitost odmítá, se zpravidla táhnou řadu měsíců a někdy i let. Nemusí se vám sice podařit dostat z něj zpětně neuhrazenou činži, ale určitě se vám uleví, když se takového člověka zbavíte a budete moci váš byt znovu nabídnout někomu jinému.

Dostali jste se už někdy do podobně složité situace s neplatičem? A jak dlouho trvalo celou věc vyřešit?