Pokud toužíte po lepší kondičce, případně přitom chcete shodit i pár kilogramů, měli byste si vybrat vhodný sport. Ne každému však vyhovuje klasika ve formě běhání, potažmo cyklistiky.
Naštěstí existuje celá řada pohybových aktivit, během kterých se důkladně zapotíte a uděláte zároveň něco pozitivního pro své zdraví. Skvělé je kupříkladu jezdění na in-line bruslích.
Chce to hodně trénovat
Nemyslete si, že hodinu po tom, co si koupíte in-line brusle, na nich pojedete po městě jako o závod. Toto varování je stejně platné jak pro úplné začátečníky, tak i pro jedince, co mají zkušenosti s bruslením na ledě.
Jízda na betonu je přeci jen trochu jiný zážitek a člověk musí počítat i s mnoha potenciálními překážkami. Teď však není řeč o jiných možných bruslařích, případně o chodcích, ale o stavu našich chodníků, potažmo stezek a cest vhodných pro in-line.
Ty na tom jsou podobně jako všechny ostatní komunikace v naší vlasti, tedy dost neslavně. Než se naučíte pořádně jezdit, počítejte s pár karamboly. Proto byste si měli krom bruslí pořídit také odpovídající výbavu. Chrániče na kolena a lokty by měly být samozřejmostí, o homologované helmě ani nemluvě.
Které vybrat?
Stejně jako u bot či standardních bruslí je potřeba i v tomto případě myslet hlavně na rozměry. Noha by neměla být v bruslích vyloženě natlačená, avšak zároveň není vhodné ani když bude zcela volně. Akorát byste si takto rychle vytvořili puchýře, nemluvě o jiných nepříjemnostech.
Proto je lepší vybírat in-line brusle přímo v kamenném obchodě a nezkoušet to hned v nějakém e-shopu.
Zásadní roli také hrají kolečka na in-line brusle, respektive jejich rozměry. Obecně platí, že s velikostí roste obtížnost. Patříte-li teprve mezi čerstvé začátečníky, zvolte si model s kolečky velkými okolo 80 mm.
Existují samozřejmě i speciální verze, jež jsou určené pro specifické úkony. V obchodech tak lze narazit třeba na závodní či freestyle brusle. Svá specifika mají rovněž i brusle pro inline hokej.