Co jsou astrologické aspekty?

Už Pythagoras upozornil na to, co znali již staří Egypťané. Že na nebesích je základem vesmírná harmonie, která je někdy narušována negativními vazbami. Aspekty jsou pak vztahy mezi planetami, které vypovídají o problémech života, které je třeba řešit. Co to znamená pro astrologii, která zná horoskop o rozměru 360°?

Konjunkce

Je aspektem, který v rozměru nejvýš 10° spojuje dvě planety, někdy i víc a přitom jakoby míchá do sebe jejich původní vlivy. Konjunkce, tedy spojen,í se nazývá pozitivním, pokud se odehrává mezi Jupiterem, Venuší, Lunou a samotným Sluncem, které vždy ostatní posiluje. Konjunkce mezi Saturnem a Marsem bývá většinou negativní, u ostatních planet záleží na okolnostech, především u Neptunu a Pluta.

Opozice

Tady běží o problematický aspekt, který dává dvě planety proti sobě v úhlu většinou 180° s tolerancí 7°. Vždy se musí podrobně studovat, protože negativně umístěné planety opozici zhoršují. Ale ve vztahu pozitivně založených planet to znamená, že člověk je dynamicky nucen do různých aktivit, které mu jsou třeba i nepříjemné. Někdy ovlivňuje osud, jindy přináší překonávání překážek.

Kvadratura

Je spojením, které se odehrává v úhlu okolo 45°. Je negativní a ovlivňuje hlavně tělo, zdraví a majetek. Přináší různé zlozvyky povahy, taky nutný boj a životní překážky. Problematický je hlavně u planet Saturn, Mars, ale taky u Luny nebo Venuše. Přesto duševně silný člověk může tyto negativní vlivy překonat poměrně dobře.

Trigon

Tady běží o ten nejharmoničtější prvek celého horoskopu, který svírají planety v úhlu okolo 120°. Ukazuje spíš na náhodné než zasloužené štěstí a dobro, které přináší plný soulad. Všechny planety jsou díky tomu ve vyzařování velice pozitivní. Poukazuje na kladné složky charakteru a v čem člověk dosáhne nejšťastnějšího aspektu, i když někdy může vést k lenosti až pasivitě.

Sextil

Tady běží o jasně pozitivní aspekt, kdy planety svírají úhel okolo 60°. Přináší hlavně dobré sklony povahy, které se však musejí umět upevňovat. Pomáhá zrozenci v různých každodenních aktivitách a dává mu šanci se pozitivně prosazovat. Platí tedy spíš u vnitřních a rychlých planet, jako je Luna, Merkur, Venuše nebo Mars.

Paralela

Někdy se tato ´deklinační a šířková paralela´ vztahuje spíš na samotný osud, než na lidský charakter. Paralelu je třeba spíš uvažovat při pozorování tranzitů planet, v nichž vytváří obraty osudu k dobrému i zlému, podle hvězdného sestavení. Tento jediný aspekt není sledovatelný laiky, musíte ho sledovat díky astrologům.