Čistá okna a záclony i voňavé prádlo – je tady jaro!

Úklid je s jarem neodmyslitelně spojen. Sluneční paprsky prozradí špínu a šmouhy a čerstvý jarní vzduch nás v touze s tím něco udělat jen podporuje. A když už se pustíte do čištění oken, většinou následuje také praní záclon a velké prádlo. Máme pro vás pár tipů, jak se s těmito „jarními radostmi“ úspěšně vypořádat.

Ať se okna lesknou!

Rozhodnutí pustit se do jarního úklidu máme za sebou a teď je třeba se rozhodnout, jestli se vrhnete do umývání oken s bavlněným hadříkem nebo využijete jednorázové papírové utěrky.

Pro hadřík: Jeho používání je ekologičtější a zároveň i ekonomičtější. Hadr, například vyřazené tričko, nic nestojí oproti nákupu nových utěrek.

Pro utěrky: S nimi je čištění skla pohodlnější, protože za sebou nezanechávají stopy. Nevýhodou bavlněného hadříku jsou “cucky”, které za sebou může zanechat, což u utěrek nehrozí.

Na závěr čištění vyvětrejte poslední zbytky odéru z čisticích prostředků a namažte si ruce mastnějším krémem. Nyní zbývá už jen se kochat výhledem z okna.

Tip: Ničí dešťové kapky vaši zdlouhavou práci čištění a leštění oken? Máme pro vás jednu (neověřenou) babskou radu – potřete okno černým čajem a následně ho doleštěte novinami nebo hadříkem.

Perte záclony opatrně, ať neponičíte jejich krásu

Když si pořídíte novou záclonu, neodstřihujte cedulku s údaji ohledně praní, kde mohou být informace ohledně specifik materiálu. Většinu záclon můžete prát na teplotu 30 – 40 °C, bílé záclony perte maximálně na teplotu 30 °C. Záclony ždímejte jen jemně v rukách, aby se vlákna nepolámala. Následně je věšte mokré, rovnou po vytažení z pračky, jednotlivá vlákna se krásně narovnají.

feng shui2

Tvrdá voda, prach z rušné ulice, kouření v bytě – to záclonám na bělosti rozhodně nepřidá. Nic ale není ztraceno. I zašlé záclony můžou znovu zazářit. Před praním záclony namočte v roztoku sody nebo soli, nechte zhruba hodinu „odležet“, pak pečlivě vymáchejte a následně běžně vyperte. Trápí vás šedý nebo žlutý nádech? Díky prostředku JASO na záclony, který má rozjasňující efekt, ho odstraníte při praní syntetických i bavlněných záclon.

Voňavé prádlo – chlouba každé hospodyňky

Cesta k čistému voňavému prádlu začíná už při praní. Pro usnadnění žehlení přidejte do pračky aviváž na prádlo BONY Blue, vybrat si můžete z řady krásných vůní. Prádlo ždímejte na méně otáček a před věšením ho ještě důkladně protřepte.

TIP 1: Svetry, košile a trička pověste při sušení na ramínka, ušetříte místo na sušáku a ještě je rovnou při sušení hezky vytvarujete. Pomůže také sušička, která dokáže prádlo krásně vyrovnat, a když ho vytáhnete ještě „za tepla“, některé kousky vůbec žehlit nemusíte.

TIP 2: Neházejte usušené věci do prádlového koše s tím, že je vyžehlíte druhý den. Většinou se k tomu dostanete až později, kdy už jsou koše tři a prádlo pomačkané. Raději vše poskládejte na hromádky.

Be Sociable, Share!