Jak na únavu a vyčerpání? Poradíme vám!

Unavený a vyčerpaný je čas od času snad každý. Současná doba na nás klade vysoké nároky. Zaměstnavatelé kladou důraz především na výkonnost. Tento požadavek u zaměstnanců často způsobuje stres. A od něj je k únavě a vyčerpání už jen krůček.

Únava se rozděluje na tu psychickou a tělesnou. V důsledku velkého psychického vypětí a stresu vzniká únava psychická, za níž většinou stojí nezvládnuté emoce, pocit smutku, stejně jako problémy v osobních a mezilidských vztazích. Její výskyt v dlouhodobém horizontu lze tlumit mimo jiné jídelníčkem s velkým množstvím celozrnné stravy, jako jsou olejnaté ořechy (především mandle), oves a pšeničné klíčky.

Únava tělesná

A pak tu mám klasickou únavu tělesnou označovanou také pojmy jako vyčerpanost, nedostatek energie nebo astenie. Stav tělesné slabosti způsobený řadou faktorů od hormonálních, srdečních a respiračních problémů až po infekce všeho druhu, jak ty akutní (chřipka), tak i ty chronické (tuberkulóza). Únavu ale často způsobuje také nevhodná strava. Pokud se jídelníček skládá z rafinovaných a průmyslově zpracovávaných potravin, pak se z tělesné zásoby živiny rychle vyčerpají. Oproti tomu strava skládající se z jednoduše upravovaných ovocných a zeleninových pokrmů dodává tělu sílu a odolnost.

Jak se únavy zbavit?

Ideálně úpravou stylu stravování, v němž by měly být zastoupeny všechny důležité vitamíny a minerály. Do jídelníčku také zařaďte hrozny, řeřichu, meruňky a med. A jak na tu okamžitou únavu, která nás přepadne třeba při dlouhodobém řízení motorového vozidla? Spousta řidičů v ten okamžik sahá po energetických nápojích či kávě. Na ně si ale dejte pozor. Na chvíli sice povzbudí, ale příčinu únavy neodstraní. Mnohem lépe v tento okamžik uděláte, když se zaměříte na kvalitní doplňky stravy, jako je například přípravek Kofex od Naturvity nabízející kvalitní přírodní produkty a přípravky pro krásu a zdraví. Přípravek, který spolu s kofeinem obsahuje i výtažky z guarany, seženete na e-shopu gigalekarna.cz.