Číslování a materiál ponožek

Koupili jste v obchodě opět další paklík ponožek a už zase žádné nemáte? Ať už se ve vaší domácnosti usídlil ponožkožrout, máte nenasytnou pračku, nebo je jich asi zase plno v dětském pokoji pod postelí, kvalitní ponožky se vždycky hodí. Ony takzvaně výhodně koupené ponožky se ale někdy také rychle prošoupou nebo je po pár nošeních na palci díra. Zkuste tedy nově nakupovat ponožky trochu jinak. Pokud se zaměříte na kvalitu, už je nikdy nebudete chtít znovu ztratit. Podívejte se po pestrobarevných ponožkách pro děti, zkuste i barevné ponožky pro muže a pro ženy. Ani s ponožkami nemusí být přece nuda.

Klíč tkví ve výběru materiálu

Vyberte si prostě ty nejlepší ponožky. To, co dělá ponožky opravdovými ponožkami, je právě materiál. Určuje, zda vám bude v ponožkách teplo, zda jsou prodyšné, dobře přilnou k nohám, nebo vám nebudou sjíždět z kotníků. Materiál musí zajímat obzvláště alergiky, které může nákup nekvalitních levných ponožek odměnit zdravotními nepříjemnosti. Nejběžnější přírodní materiál k výrobě ponožek je stále příjemně jemná a pevná bavlna.

Kvalitní pánské ponožky k obleku
Kvalitní pánské ponožky k obleku

Bavlněné ponožky obvykle obsahují i polyamid, který je velmi pevný. Dále pak elastan, který pomáhá držet dámské i pánské ponožky ve správném tvaru. Pánské bavlněné ponožky jsou léty prověřenou klasikou, která vás nikdy vzhledově ani funkčně nezklame. Náhradou bavlny je polypropylen, který tolik nevsakuje vodu jako bavlna. Často se používá pro výrobu funkčního prádla. Některým alergikům ale nesvědčí. Zajímavou možností jsou bambusové ponožky. Tento materiál v kombinaci s bavlnou svědčí lidem, kteří mají potíže s otoky nohou.

Když uhodí mrazy

Pokud jste stále zmrzlí a trápí vás pocit studených nohou, raději se podívejte po teplejších materiálech. Správnou volbou jsou v tomto případě ponožky z ovčí vlny. Ta je příjemně měkká a krásně hřejivá. Na hory i na chalupu, kde táhne od nohou, je určitě využijete. Volit lze i termo ponožky, které se třeba vyrábí i z velmi účinného bambusového antibakteriálního a hypoalergenního vlákna. Skvěle odvádí pot i zápach.

Správná velikost je základ úspěchu

Pro pohodlné komfortní každodenní nošení je nutné kromě materiálu zvolit i vhodnou velikost. Dámské ponožky se vyrábí s ohledem na jemné tvarování nohy. Pánské ponožky jsou zase často mnohem pevnější proti prochození, oděru a proděravění. Správná velikost ponožek zajistí jejich nošení bez vzniku puchýřů a otlaků. Vybírejte podle velikosti a obuvi, do které je budeme využívat. Správnou velikost ponožek zvolíte podle délky chodidla v cm a k nim přiřazeného čísla. Na každém správném eshopu je k nim dnes i přiřazena tabulka velkostí. Pokud se chcete dozvědět něco o historii ponožek, tak zde.