Praktický návod: Jak nakoupit investiční zlato a neprohloupit?

Zlato by mělo tvořit součást investičního portfolia naprosto každého člověka, který nějakým způsobem investuje či ukládá své peníze. Nezáleží na tom, zda vyděláváte dvacet nebo sto tisíc. Nejlevnější zlaté slitky se dají pořídit už od tisícovky, takže stop výmluvám.

Češi v posledním roce kupují investiční zlato více než kdy dříve. Může za to i nejistá situace, zlato je totiž skvělou ochranou peněz před inflací a finančními krizemi. Ochraňte své peníze i vy! Nejdříve se však informujte, jak nakoupit a neprohloupit.

Nakupovat se musí ve správnou chvíli

Pro nákup zlata nepotřebujete žádné znalosti obchodníka ani speciální finanční dovednosti. Stačí sledovat, jak se vyvíjí cena zlata. Nemusíte se na graf dívat třikrát denně, stačí sem tam mrknout. Jakmile zaznamenáte výkyv směrem dolů, je na čase nakupovat.

Rozmyslete si, co vlastně chcete

Za investiční zlato se považují mince a slitky. Předem si rozmyslete, o kterou z těchto dvou variant stojíte. Rozdíl mezi nimi vlastně není, pouze ve vzhledu. Mince jsou hezčí na podívání, mohou na sobě nést motiv zvířete, národní téma či cokoliv jiného. Slitek je prostě malý kousek zlata. Slitkům se také někdy říká cihly, avšak abyste si mohli pořídit skutečnou zlatou cihlu, museli byste investovat částku v řádech milionů.

Mince lze dostat i s českým původem, avšak žádná česká mincovna nevyrábí slitky. Neprodukuje je ani žádná slovenská mincovna. Na našem československém trhu se nejvíce prodávají ty švýcarské, těch se určitě nebojte, protože je kdykoliv snadno prodáte. Jsou ceněné.

Srovnejte nabídky jednotlivých prodejců

Už máte jasno, že si chcete pořídit zlatý slitek o hmotnosti 10 g? Dobře, teď je na čase podívat se, kde ho máte koupit. Ceny u jednotlivých prodejců se liší a není jediný důvod zbytečně přeplácet. Nakupte tam, kde je cena příznivá, avšak zároveň sledujte historii prodejce a recenze spokojených zákazníků.