Pokládka vinylové nebo plovoucí podlahy

Podlaha je bezesporu nejzatíženější část domu. Pro správný výběr materiálu by měl každý majitel domu také zhodnotit, jakou charakteristiku má místnost, kde se bude podlaha pokládat. Na trhu je dnes široký výběr materiálů, které jistě budou splňovat všechny předpoklady pro požadavky uživatele. Navíc je to také otázka vkusu a cenové relace, protože zřejmě nejdražší jsou podlahy dřevěné.

Dřevěná, laminátová nebo vinylová

Dřevěné podlahy jsou stále velmi oblíbené a mají mnoho pozitivních vlastností. Dřevo je ekologický materiál, který se navíc může pochlubit svou originální strukturou, vynikající tepelnou izolací a je velmi příjemné na dotek. Velkou výhodou dřevěných podlah je fakt, že se dají dobře zrenovovat. A to dokonce i dvakrát.

Objevují se ale také vinylové a korkové podlahy. Navzdory již existující rozmanitosti technologií renovace bytů nebo pokládky podlah přináší tato oblast stále nové způsoby pokládky. Poměrně oblíbené laminátové plovoucí podlahy se mohou pyšnit docela velikou nabídkou barevných kombinací a dokonale imitují podobu dřeva v jakémkoliv odstínu. Jejich pokládka není složitá, ale přece jen by to chtělo šikovné ruce odborníka nebo alespoň domácího kutila. Laminátové plovoucí podlahy jsou pokládány na již položenou podložky, například z mirelonu a jsou v podstatě ukázkovým příkladem plovoucí podlahy. Laminát není pevně připevněn k podlaze ani ke stěnám a navíc musí být mezi stěnou a laminátem dodržena vzdálenost alespoň 5 milimetrů. Jednotlivé laminátové díly do sebe přesně zapadají díky boční drážce. Jde o tzv. zámkový způsob pokládky.

Pokládka vinylu

Vinylová podlaha představuje jednu z nejmodernějších podlah vůbec, protože vlastnosti tohoto materiálu jsou více než pozitivní. Vinyl velice dobře odolává vlhkosti, takže je vhodný i do koupelny nebo do kuchyně. I v tomto případě nabízí trh široký výběr barevných odstínů, ale také imitací jiných materiálů, jako je dřevo, beton, kámen, žula, korek a další.

Pokládka vinylové podlahy nevyžaduje žádné odborné znalosti, ale pro dokonalý výsledek je určitě lepší, aby tuto práci provedl odborník. Pokládka je možná celoplošným lepením, ale vinyl se dá pokládat zámkovým způsobem jako laminátové plovoucí podlahy. Existují také vinylové samolepicí dílce, jejichž pokládka je nejjednodušší.