Kam na hory v Jeseníkách

Vánoce mnohým jistě nadělily nové lyže, lyžáky, snowboardy a moderní zimní oblečení, teď jen naplánovat cíl cesty. My Češi máme tu výhodu, že k horám nemáme z žádného místa republiky daleko. Hory prakticky obklopují celou republiku a skoro všechny poskytují sportovní vyžití. V tomto článku, a do budoucna v dalších, se budeme věnovat českým pohořím a potažmo horám, které nám každoročně přináší radost a lyžařskou zábavu.

Dnešním článkem uděláme radost především Moravákům, řeč totiž bude o Hrubých Jesenících. Jeseníky, jak určitě mnozí víte, se rozprostírají na území severní Moravy a Slezska. Nejvyšší horou Jeseníků je Praděd s výškou 1492 m.n.m. Tato oblast je proslulá nejen v Čechách, ale i v Polsku, z kterého jsou Jeseníky jen co by kamenem dohodil. Jeseníky jsou tradičně nejhojněji obdařeny sněhovou pokrývkou, proto není divu, že jsou oblíbenou destinací lyžařů a snowboardistů. Mimo to jsou Jeseníky vhodné i pro nelyžaře, protože skýtají krásy hradů a zámků, lázní a krásných přírodních cest. Vy, co jste se dostali se čtením až do této části, jste ale jistě vášniví lyžaři a hrady vás nezajímají. Pojďme se tedy podívat na vybraná lyžařská střediska (těch je mnoho, proto zmíníme jen ty, které považujeme za důležité).

Kam na hory v Jeseníkách? Pojďme se na to podívat

Praděd – Ovčárna

Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice, nástupiště leží ve výšce 1300 m.n.m. Sezóna je zde nejdelší v celých Jeseníkách a skýtá vynikající lyžařské podmínky. Středisko disponuje 6 vleky různé obtížnosti, takže jsou vhodné jak pro sportovní lyžaře, tak i pro začínající lyžaře či děti. Jen je zapotřebí kvalitní zimní bunda a termoprádlo, ve vysoké výšce je totiž velká zima.

Ramzová

Ramzová je jedním z největších středisek na Moravě. Středisko poskytuje přes 8 km pravidelně upravovaných sjezdovek, na které vás dopraví 5 lanovek a vleků, jedna z lanovek dokonce poskytuje jedinou možnost, jak se dostat na vrcholy Jeseníků.

Kouty nad Desnou

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku. Čtyři sjezdovky, z toho dvě mají délku přes 2 km s ojedinělou šířkou přes 50 m. Navíc ve středisku najdete snowpark, běžecké trasy a několik moderně konstruovaných restaurací.

Červenohorské sedlo

Jedno z nejnavštěvovanějších středisek Jeseníků zabezpečující chod 8 vleků. Svahy jsou tu rozděleny na severní a jižní, přičemž největší podíl mají modré sjezdovky, dále červené a je tu i jedna černá pro otrlé lyžaře. Pro začátečníky jsou tu též 2 cvičné lyžařské louky.

Petříkov

Středisko, které se nachází pouze 2 km od Ramzovského sedla. Středisko poskytuje středně obtížné sjezdové tratě a také malebné běžecké tratě. Sjezdovek se tu nachází 6, o jejich provoz se stará stejný počet vleků.

Malá Morávka – Karlov

Lyžařské středisko, které patří k největším a nejnavštěvovanějším v Jeseníkách. Vyznačuje se vysokou sněhovou pokrývkou a překrásnými lyžařskými terény. Tratě jsou upravované, osvětlené, technicky zasněžované, o celkové délce přes 9 km.

To je jen výběr středisek v tomto malebném pohoří, pokud máte zájem, jeďte si je vyzkoušet a zjistěte si více i o námi nezmíněných střediscích, které stojí též za to. Tak na co čekáte, obujte lyžáky, navoskujte lyže a vyražte za zasněženými kopci!

Věříme, že nyní si vyberete místo, kam na hory v Jeseníkách 🙂