Feministka vs. Šovinista

Feminismus a mužský šovinismus. Nebo-li žena či muž v nadřezeném postavení nad druhým pohlavím. Téma, nad kterým se spousta z nás pozastaví a ač je to nepochopitelné, dokonce rozčílí. Je nepravděpodobné, že by tyto dva pojmy kdy zmizely z povrchu zemského a přestalo se o nich diskutovat. Žabomyší válka mezi zástupci ženského a mužského pohlaví existovala v určité míře vždycky. Pojďme si tyto pojmy přiblížit a podívat se na ně s lehkou nadsázkou.

O co jde?

Šovinismus znamená vyhrocený nacionalismus, upřednostňování vlastního národa a slepá víra v jeho nadřazenost. Odtud pojem mužský šovinismus – ten začaly používat americké feministky, které muže nemají příliš v lásce. Je to tedy slepá víra v nadřazenost mužů nad ženami. Otázkou zůstává, proč některé ženy cítí k mužům takovou nenávist, že musely vymyslet pojem, kterým budou označovat muže, kteří se podle nich chovají nevhodně. Tento pojem se velmi rychle vžil a dnes se již šovinismus používá převážně ve spojení s muži, kteří určitým způsobem podceňují ženy – dávají je do pozice uklízečky a vychovatelky dětí. Dalo by se říci, že jsou to stoupenci názoru, že žena nic jiného neumí, přičemž to samozřejmě nemyslí zle, žen si za to váží a jako živitelé rodiny neradi vidí ženu u jiné činnosti.

Feminismus je hnutí za práva žen a jejich emancipaci. Feministky požadují rovnoprávnost mezi mužem a ženou, stejné pracovní příležitosti, rovnost v platovém ohodnocení a spousty dalších. Feminismus je velmi těžké definovat, jelikož je zde velké množství proudů, které se ubírají různými směry. Respektive mají společnou myšlenku – rovnoprávnost mužů a žen, ale jiná řešení a cestu k cíly.

Šovinismus a feminismus jako běžný pojem

Tyto dva pojmy velice rychle zevšedněly a dostaly se do běžné mluvy. Pokud muž mluví o ženách špatně a například o nich vypráví nehezké vtipy, je považován za šovinistické prase. Přičemž dámy, jsme to my, kdo by měl být nad věcí, dle mého názoru, to, že se tím necháme vykolejit jen poukazuje na to, že tyto vtipy skrývají pravdu. Na druhou stranu pánové mají často naprosto zkreslený názor na to, kdo vlastně feministka je. Obvykle si myslí, že feministka je šeredná zlá ženská, která nemá ráda sex. Nebo že to je žena, která tyranizuje muže, či nosí pánské oblečení, nebo dělá jednoznačně mužské sporty.

Pravda je taková, že bychom měli být vždy objektivní a měli bychom si uvědomit, že nějaká ta role tu z obou stran daná je. Závažnost těchto rolí se však za poslední dobu značně snížila. Také bychom si měli uvědomit, že snad nic není nemožné a říkat, že jedno či druhé pohlaví neumí to či ono je hloupost. Snad jen kromě biologicky daných předpokladů.