Jak vybrat správné lyžáky

Správný výběr lyžařských bot může pro mnohé znamenat noční můru zahrnující nekonečné hodiny strávené v prodejnách obchodních domů nebo řetěžců. Proto se řada lidí uchyluje k vypůjčení bot od známých či příbuzných, nehledě na odlišnou velikost nebo kostru lyžáků nevyhovující tvaru nohy. Jiní se rozhodnou pro zdánlivě nejjednodušší formu a sice, že nakoupí přes internet první lyžáky, které jim padnou do oka a jsou levné. Nakonec po trýznivých chvílích na sjezdovce boty vyzouvají a nohy oblepují náplastmi a bolesti krotí mastmi. Boty končí v šatnách, skříních či sklepech, kde dožijí až do té doby, než je lidé s pláčem a vědomím ušlého zisku vyhodí.

Lze lyžařské boty nakoupit levně, rychle a to takové, které člověku perfektně sedí? V období povánočních slev nebo jiných akcí ano, na druhou stranu musíte počítat s tím, že pro koupi kvalitních bot budete muset obětovat významnou část rodinného rozpočtu. Avšak rozhodnete-li se pro koupi, uvidíte, že nebudete litovat. V prvé řadě vám doporučujeme navštívit specializovanou prodejnu namísto obchodních řetězců, kde najdete vedle lyžařských bot také deodoranty, pletýnky nebo znojemské okurky. Ve většině specializovaných prodejen se můžete spolehnout na profesionální přístup prodavače a na to, že vám při výběru značně ulehčí práci a společně naleznete to pravé, které sedne jak vašim nohám, tak i vaší peněžence.

Jak vybrat správné lyžáky

Lyžařské boty se od sebe odlišují především tvrdostí skeletu, která je reprezentována hodnotou flexe. Ta se různí napříč všemi druhy bot, nejnižší flexi (od 50) mívají lyžáky výhradně orientovány na komfort. Ty jsou určeny začátečníkům a mírně pokročilým jezdcům, kteří si potřebují zvyknout na zátěž. Středně vysokou flexi (cca 80) mají sportovnější boty, které kloubí komfort s torzní tuhostí skeletu. Tento typ bot je určen pokročilejším jezdcům, kteří si troufají i na strmější sjezdy. Nejvyšší flexi (až 150) mají závodní lyžáky, kterých využívají profesionální sportovci nebo ostřílení členové horských služeb.

Značný rozdíl lze vypozorovat mezi pánskými a dámskými modely bot. Dámské lyžáky jsou speciálně anatomicky uzpůsobeny tvaru dámské nohy, tím pádem lépe vyhovují dámským potřebám. Také designem se modely liší. Sháníte-li boty pro vaše děti a nechcete platit velké peníze za lyžáky, z kterých dítě během roku vyroste, vězte, že i v tomto případě existují lepší možnosti. Poohlédněte se nebo se zeptejte prodejce na dětské lyžařské boty, u kterých lze postupně měnit velikost v souladu s růstem dítěte. Tyto lyžařské boty bývají na stejné cenové úrovni jako klasické boty, ale vydrží několikanásobně delší dobu.