Zdraví v těhotenství je nejdůležitější

Těhotenství patří mezi krásné období v životě ženy. Zároveň je ale také nejnáročnější z hlediska správného stravování a přísunu důležitých vitamínů. Pro miminko i pro vás je zásadní, abyste byla zdravá jak po fyzické, tak po psychické stránce. Správnou rovnováhu můžete podpořit kvalitními vitamíny, jejichž složení je přesně nastaveno tak, abyste všeho měla tak akorát. To samé platí pro kojení. Některé složky potravy nejsou příznivé ani v jednom z těchto období, nebo je dobré alespoň omezit je na minimum. Není to věda, když se řídíte základními pravidly.

Co v potravě určitě nevynechat?

V těhotenství a následně při kojení je důležité udržovat správnou hladinu vitamínů a stopových prvků, které blahodárně působí na stav maminky i miminka. Jedním z nich je třeba jód, který pomáhá správné tvorbě hormonů štítné žlázy a také správné činnosti nervového systému. Právě v tomto období je vhodné dávku jódu zvýšit. Podobně je to i s vitamínem D. Ten je důležitý pro zdravé kosti, činnost svalů a především imunitu. I malá miminka ho dostávají od narození. Vám prospěje stejně tak.

Vyvážený jídelníček je základ úspěchu

Ve výživě v těhotenství by neměla chybět především kyselina listová, hořčík, jód, vitamín D a omega-3 a DHA – kyselina z omega3. Ty jsou pro oba velmi důležité. Naopak kyselé potraviny, sushi nebo jinak tepelně neupravené maso byste z jídelníčku měla vynechat. Stejně tak potraviny, které nadýmají. Ve vyšším stupni těhotenství je lepší jíst lehká jídla, která vás zasytí, ale nenacpou. Příliš sytá jídla vás vyřadí z činnosti a budete unavenější.

Doplňky stravy pro těhotné

Není na škodu zásobit své tělo vitamíny pro těhotné. Jejich vyvážené složení podporuje imunitní systém a pomůže vám s dostatkem energie. Dejte je pozor na obsah vitamínu A a železa. Ne každému totiž pomáhá a pro jistotu je lepší to konzultovat s lékařem.