Moje teta, milovnice a znalkyně dámských parfémů, vždycky prohlašovala, že žádná z nás nechce smrdět. To pokládám za dost neprůstřelné tvrzení. Jak to ale já mám s vůněmi? Jak se nezbláznit z toho všeho, čím můžeme vonět? Popravdě, i přes zázemí tety, kterou bych v oblasti vůni popsala jako kvalifikovaného odborníka, jsem dlouho měla problém rozpoznat, co vlastně parfém je. I když – ne, já neměla problém, já to neřešila. Vám ale silně doporučuji zamyslet se nad tím, může vám to ušetřit spousty peněz a možná i nervů.
Opravdu používáte parfém?
Začala bych asi tím, že celá společnost je pomýlená, protože existuje naprostá menšina lidí, kteří používají parfém jako takový. Tím nemyslím, že by většina z nás opomíjela pravidelnou aplikaci voňavek. Opravdové parfémy jsou každopádně velmi vzácné. 15 – 30 % flakónu naplněného parfémem musí tvořit samotné vonné esence rozředěné v lihu. To je v případě horní hranice téměř třetina lahvičky.
Jednou jsem byla opravdovým parfémem obdarována, a pokud jste zatím to štěstí neměli, vězte, že oproti konvenčním toaletkám zaznamenáte opravdu velký rozdíl v intenzitě, a tím pádem i trvanlivosti. Maličká lahvička vydrží měsíce, zvlášť pokud nepoužíváte pouze parfém a střídáte ho s jinými produkty.
Nepleťte si pojmy! Parfém není totéž jako toaletní voda
Většina z produktů, s nimiž přijdeme do styku, jsou toaletní nebo parfémové vody. Vyznačují se nižším podílem vonných esencí rozptýlených v lihu. Abych vás ale nezahltila suchou teorií, na kterou se můžete mrknout třeba tady, pojďme si povyprávět o tom, jak si vůně vybírám (mnohdy i jak se k vůním dostávám) já.
Návod na výběr parfému
Naučila jsem se při výběru přihlížet ke dvěma oblastem. Zaprvé k ročnímu období a za druhé k denní době. Nevím, zda je chybou, a ráda o tom budu diskutovat, že jsem si za déle než 30 let svého života nebyla schopna vybrat svou charakteristickou vůni.
Jsem si vědoma toho, že mnoho žen v mém okolí to tak má a bez ohledu na situaci si pořizují vždy stejný flakon od své oblíbené značky.
Parfém nikdy nekupujte jen podle reklamy, bez vyzkoušení. Jednou jsem naletěla jedné slavné značce a koupila produkt bez vyzkoušení v parfumerii. Na mé kůži voněl doslova nehezky, a to i přesto, že nastříkaný na papírku skutečně dostával reklamním slibům. Pokud chcete do začátku „mustr“, který poradí, jak vybírat, mrkněte sem.
Parfém vybírejte podle ročního období
Všeobecně se řídím zásadou, že čím tepleji venku je, tím víc svěží, lehký a květinový by měl parfém (nebo tedy přesně řečeno vůně) být. Jak se zvedá přirozená potivost, vůně se uvolňuje intenzivněji. Vedle uživatele opravdového parfému prostě v horku sedět nechcete, protože jeho odér (a to v kladném smyslu) přerazí všechno ostatní. Volte tedy spíše parfémovou vodu či toaletku. Na škodu nejsou ani tělové spreje s parfemací. Analogicky s tímto doporučením můžete operovat i volbou vůně vzhledem k denní době.
Na večer, kdy samozřejmě teplota klesá, se nemusíte bát sáhnout po kořeněnější vůni, stejně jako v zimě. Samozřejmě tím nemyslím situace, kdy jsem doma zavrtaná v županu z Larond, ale chvíle kdy vyrážím do společnosti. V mrazivém počasí, kdy venku není tolik přirozené vůně jako na jaře a v létě, si můžete dovolit atmosféru v okolí vylepšit právě zajímavou, průraznější směsí.
A na závěr jeden ryze praktický tip: zmiňovala jsem, že si vůně nejen vybírám, ale zároveň se k nim dostávám. Tedy dostávám je. Nevím jak vy, ale pokud mě lidé chtějí obdarovat, častokrát volí právě vůni. Myslím, že je pravděpodobné, že když se toto děje mně i mým přítelkyním, děje se něco podobného i vám. Nebojte se tedy čas od času dát darované kusy dohromady a vyměnit ty, jenž vás svým tónem či intenzitou příliš nenadchly. 😉
Myslíte si, že parfém je dobrý dárek?