Jak přestat žárlit?

Znáte to. Bláznivě se zamilujete, máte oči jeden pro druhého a najednou….on se dívá na jinou?! Tak přesně tento pocit se nazývá žárlivost. Otázka zní: Proč jsme vlastně tak žárliví, když se náš partner baví s jinou ženou?

Vysvětlení je jednoduché: když se poprvé potkáte a jeden druhého se snažíte potkávat a seznámit se, veškerá pozornost se vztahuje pouze k jediné osobě. Jakmile ale začnete pronikat hlouběji do tohoto vztahu a začnete se oficiálně nazývat párem, ono zjištění je jako rána z čistého nebe: vy a váš partner nejste jediní na této planetě! Jsou zde miliony dalších lidí opačného pohlaví, kteří jsou více či méně sami.

Když máme tzv. vážný vztah, předpokládáme, že je natolik silný, že dokáže čelit všem venkovním nástrahám. V určitém směru je tato „já-patřím-tobě-a-ty-patříš-mě“ teorie moc pěkná. Je to taková předloha písní a básní. Ale někdy je síla tohoto přesvědčení příliš silná. Pokud vidíte v každém, kdo se s vaším partnerem jenom baví, potencionální hrozbu, je to jen znamení toho, že žárlivost nad vámi již převzala kontrolu. Je to nepřítel lásky a jakmile se jednou zakousne do vašeho vztahu, může ho i roztrhat na kousky.

Jak přestat žárlit?

Co způsobuje žárlivost? Pokud máte pocity žárlivosti, je to většinou znamení nedostatku sebedůvěry, který v sobe máte. Tento nedostatek může mít několik různých důvodů:

• Můžete se cítiti nejistě ohledně své vlastní ceny. Sami se nemáte dostatečně rádi a přijde vám proto nemožný fakt, že by vás měli rádi ostatní. Proto trpíte strachem, že partnerovi opravdové city se ukáží časem a on od vás odejde.
• Sama máte sklony podvádět. Možná jste tak již učinila. Protože víte, čeho jste sama schopna, promítáte si vlastní chování na partnerovi.
• Vy a váš partner jste si ještě nevyjasnili přesná pravidla vztahu. Vztah je vlastně taková pevnost s okny, která umožňují ostatním pouze nahlédnout-nejsou zde ale dveře, kterými by milenci mohli volně procházet a narušovat vnitřní harmonii.
• Váš partner vás podvádí. Ne vždy to má co do činění se sexuálním podváděním. Velmi často jde spíše o citové navazování kontaktu s osobami opačného pohlaví, většinou těmi atraktivnějšími. Vědět o důvodech, které vás vedou k žárlivosti, je první krok k napravení situace.

Zaměřte se na vytvoření důvěry. Oba se musíte naučit, jaké jsou vlastně hranice vašeho vztahu. To znamená respektovat své limity a vše si vyjasnit už na začátku vztahu.

Uvidíte, že za čas se vše zlepší. Užívejte si to, co máte a nebojte se světu vykřičet, v jakém výborném vztahu jste!