Můžeme se železem předávkovat?

Železo je nejprospěšnější zřejmě pro krevní systém, kde jako součást hemoglobinu v červených krvinkách dokáže na svůj povrch vázat kyslík a dopravovat ho tak do celého těla. Pomáhá zásobovat energií všechny svalové soustavy a je zapojeno i do správné funkce imunitního systému a energetického metabolismu. Patrně většina z nás slyšela o nedostatku železa v organismu. Ale můžeme mít železa nadbytek? Je to vůbec možné?

Je problém nadbytku železa v organismu častý, nebo ve srovnání s jeho nedostatkem jde spíše o vzácnou komplikaci?

Zatímco anémie z nedostatku železa patří celosvětově k nejčastějším typům anémií, a u nás není žádnou vzácností, nadbytek železa v organismu je mnohem vzácnější.

Čím může být nadbytek železa v organismu způsoben?

Nadbytek železa v organismu u zdravého člověka nemůže v podstatě nastat. Jestliže např. u sodíku či draslíku je jejich stálá hladina pod kontrolou ledvin (tj. když budu hodně solit, budou ledviny vylučovat hodně sodíku a naopak), v případě železa toho fungovat nemůže – železo se z organismu vylučuje jen minimálně (1 – 2 mg/den) a už vůbec ne ledvinami. Je to tedy zařízeno tak, že se v trávicím traktu vstřebá jen toto minimální množství železa.

Co nadmíra železa může zapříčinit za zdravotní komplikace? Jak dlouho trvá, než železo způsobí poškození orgánů (tedy jak rychlá diagnóza je potřebná)?

Nadbytek železa se pozoruje v podstatě při dvou poměrně vzácných stavech. Prvým je dědičné onemocnění zvané hemochromatóza. Nemocní vstřebávají více železa, než se z organismu ztrácí. Železo se pak usazuje v různých orgánech a tkáních a dochází k jejich poškození; na poškození se podílí i zvýšená tvorba volných radikálů. Poškozena jsou zejména játra, srdce, slinivka břišní – může se objevit dokonce diabetes, kůže mívá bronzový nádech.

Druhým onemocněním je nadměrný přívod železa parenterálně (tedy nikoliv ústy). Příkladem může být velké množství transfuzí krve u některých typů anémie. Onemocnění je tedy získané a nazývá se hemosideróza; příznaky jsou podobné jako u hemochromatózy.

 

Jak se nadbytek železa diagnostikuje?

Podezření na nadbytek železa může vzbudit výsledek laboratorních vyšetření (vysoká hladina železa, vysoká saturace transferinu a hladina feritinu v krevním séru). Při podezření na diagnózu hemochromatózy je třeba provést speciální vyšetření. Dříve se stanovoval obsah železa v jaterní tkáni získané biopsií, nyní se diagnóza potvrzuje průkazem mutace příslušného genu, tedy DNA analýzou.

Jak se léčí?

Základem léčby hemochromatózy jsou opakované odběry krve, které dovedou snížit zásoby železa v organismu a zpomalit rozvoj choroby.

Existuje řada volně prodejných doplňků stravy s obsahem železa – kdy je brát a kdy naopak můžeme riskovat, že si jimi poškodíme zdraví?

Zdravý člověk by se železem neměl předávkovat. Doplňky stravy obsahující železo se užívají u osob s prokazatelně nízkými zásobami železa, ale to by měl posoudit lékař. Samozřejmě nadměrné užívání jakéhokoliv doplňku stravy není dobré. 

Můžeme se železem „přejíst“? Mohou nám některé potraviny uškodit?

Jak jsem uvedl, „přejíst“ se železem nemůžeme. Navíc není nějaká potravina, která by byla na železo extrémně bohatá. Kdysi se to tradovalo o špenátu, ale to byl chybný údaj.

Na naše otázky odpovídal profesor MUDr. Jaroslav Racek, vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni. Více informací získáte na informačním portálu www.laboratornitesty.cz Stačí do inteligentního vyhledavače zadat zkratku z laboratorní žádanky, název vyšetření, nebo název nemoci a na jeden klik jste v obraze.