Jak mají vypadat moderní dětská hřiště v 21. století?

Dávno pryč jsou doby, kdy si malé děti hrály pouze v přírodě a s tím, co měly u sebe k dispozici. Když už se někde ve městě objevila dětská hřiště, nebyla zrovna příliš upravovaná. Jejich základem bylo pískoviště, k nim pak už maximálně náležely nějaké jednoduché prolézačky, které však často nebyly zrovna bezpečné. Jak má vypadat moderní dětské hřiště v 21. století ve veřejném prostoru, případně třeba u vás doma na zahradě?

Využívá-li se k vystavění dětského hřiště volný veřejný prostor, měl by být důkladně a pravidelně spravován tak, aby veškeré komponenty hřiště byly neustále v perfektním stavu a pro hrající si děti naprosto bezpečné.

Bezpečné prolézačky jsou dnes základem každého dětského hřiště

Moderní dětská hřiště už nejsou jen o pískovišti, na němž si děti stavějí bábovičky a hrady. Firmy, jež nabízejí jejich realizaci v soukromém a veřejném prostoru, přicházejí s daleko důmyslnějšími řešeními. Součástí hřišť se tak stávají kupříkladu rozlehlé prolézačky, v nichž si mohou hrát děti od útlého věku, ale i mládež, která již chodí do škol. Základem je především bezpečnost všech prvků, nesmí zde být žádné ostré hrany, hřebíky apod. Kvalitní prolézačky v atraktivních verzích se stavějí z plastu, ale také z klasických kovových částí, provazů a lan. Důraz se klade na precizní zajištění, aby nemohlo dojít ke zborcení staveb, děti k nim zároveň musejí mít snadný přístup.

Multifunkční dětská hřiště

Kromě prolézaček a pískovišť moderní dětská hřiště obsahují rovněž skluzavky, nafukovací hrady, stále častěji se však vytvářejí komplexní multifunkční areály, v nichž se nacházejí hřiště pro míčové hry a sporty, takže děti pak mohou mít dostatek pohybu na malém prostoru za dohledu svých rodičů. Ti mohou využít přistavěný městský mobiliář v podobě laviček a stolů, jež jsou obvykle vyrobené z kvalitních dřevěných materiálů. Ukázkou toho, jak vše může vypadat, jsou dětská hřiště Berliner Seilfabrik.

Dětská hřiště v poslední době zaznamenávají poměrně značný boom, a to zejména ve velkých městech, což je velmi pozitivní, neboť se pak děti nemusejí toulat po ulicích a hrát si někde na provizorních, nevhodných plochách, které k tomu nejsou určené. Situace se v tomto ohledu oproti minulým rokům výrazně zlepšila.