Lidé koloběžkujte! Jaro se blíží, nejvyšší čas nad tím přemýšlet

Sníh roztaje, sluníčko nás všechny vyláká ven. Začneme se po dlouhém zimním nicnedělání opět pomalu rozhýbávat a dostávat do formy. Naše redakce přemýšlela, čím novým zpestřit venkovní pohybové aktivity.

Brusle nebo kolo? Každé má své výhody – nevýhody, ale co takhle zkusit koloběžku? Nemusíte se tolik obávat pádu, jako na bruslích. Na terén není také příliš náročná. Je skladnější než kolo a rozhodně budete originální!

Koloběžka není jen pro děti
Koloběžka není jen pro děti

Koloběžka není samozřejmě jen pro děti

Existují různé typy koloběžek, záleží jen na vás, jakou si vyberete. Podívejme se na kolobky pro dospěláky.
Ty jsou logicky větší, než dětské. Zároveň jsou stavěné pro agresivnější a mnohem delší jízdy. Právě pro takovou jízdu je vhodné větší přední kolo – 20″ až 26″, kdy koloběžka dobře vede stopu a nejen ve sjezdech je příjemně rychlá. Rychlost, stejně jako u kola, ovlivňují také pláště. Volte proto raději kvalitnější.
Druhy koloběžek se samozřejmě také liší v druhu použití – koloběžka do města bude menší, než ta na větší výletní vzdálenosti. Pokud máte psího miláčka, je možné pořídit i koloběžku pro mushing.

Jízda na koloběžce začíná být pomalu, ale jistě oblíbeným sportem. Jízdní vlastnosti jsou však odlišné než u kola, hlavně v náročnosti. Přiznejme to na rovinu – jízda na koloběžce je docela dřina. Proto je lepší koloběžku s kolem vůbec nesrovnávat. Shrňme si proto krátce výhody a nevýhody jízdy na koloběžce a pak, pokud máte možnost, ji rovnou vyražte vyzkoušet. Zamilujete si ji…

Náročnost
Jak bylo již napsáno – je to dřina. Na kolobce se více zadýcháte, více zapotíte. Ale pozor – v pohybu zapojíte skoro všechny svaly, skvěle zpevníte stehna, hýždě i břicho. Při správné technice jízdy nebolí záda, nepoškozují se klouby.

Rychlost jízdy
Na koloběžce budete v průměru pomalejší než na kole (proto znovu – nelze srovnávat s kolem). Na druhou stranu – výlet krajinou si lépe vychutnáte.

Přeprava výbavy
Na koloběžku není dobré brát si batoh, protože do pohybu aktivně zapojujete celé tělo. S ním byste byli velmi rychle unavení. Řešením je brašna na řidítka nebo přívěsný vozík (pro vícedenní tůry).

Průjezdnost terénem
Při nižší světlosti nášlapné plochy se může stát, že v horším terénu budete „drhnout“. Tady je dobré rozhodnout se již při koupi koloběžky, pro jaký terén ji vyberete. Osobně doporučuji zpevněné asfaltové trasy a opravdu „drsňácký“ terén si nechat pro horské kolo.